Slavná herečka přiznala: Žila jsem 15 let pod vlivem SEKTY!

Velikost textu: AAA

17. 10. 2014

Na počátku druhé světové války založil americký evangelický kněz Franklin Buchman konzervativní náboženský kult Morálního znovuvyzbrojení. V čase, kdy celý svět zbrojil a vraždilo se na mnoha frontách války, pomohl tisícům lidí najít smysl života. Hnutí fungovalo dále za zbrojení během studené války a vyrůstala a dospívala v něm herečka Glenn Close. Odešla z něj až ve svých dvaadvaceti, ale kult ji ovlivnil natolik, že dodnes není schopna věřit svým vlastním instinktům.

„Celá léta jsem nemohla věřit svým instinktům, protože mi veškerou víru diktovali,“ přiznala Glenn, která dospívala ve Švýcarsku v komunitě konzervativních a velmi přísných křesťanů. U Ženevského jezera v malé obci Caux žila s otcem Williamem Taliaferrem Closem a dalšími stoupenci kultu.

„Nesměli jste dělat doslova nic, nebo vás nutili cítit se velmi provinile kvůli jakékoli nepřirozené touze. Když mluvíte ke komukoli, kdo je ve skupině, která vám od základu diktuje, jak se očekává, že budete žít, a co se očekává, že budete říkat, a jak se očekává, co budete cítit, od vašich sedmi let do dvaadvaceti let, má to na vás obrovský vliv,“ vysvětluje sedmašedesátiletá hvězda, jež má na kontě šest nominací na Oscara.

Největším a nejtěžším životním rozhodnutím pro ni byl odchod z hnutí. „Odejít mě donutilo mnoho věcí. Neměla jsem žádné nářadí, abych utekla, ale zvládla jsem to… Nebudu vám tu líčit detaily,“ dodala hollywoodská hvězda.

Ačkoli trpěla nočními můrami, že bude zatracena, prý už svému otci odpustila. Doktor William Taliaferro Close byl významný lékař, který pomohl v šedesátých letech zamezit šíření první epidemie eboly. V Zairu (Demokratické republice Kongo) působil také jako osobní lékař prezidenta Mobutua, na sklonku života působil jako praktický lékař ve Wyomingu. Zemřel v roce 2009 ve čtyřiaosmdesáti letech.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související