Královna Alžběta II. má obavy: V jakém světě bude její pravnuk George žít?!

Velikost textu: AAA

7. 11. 2014

Britská královna Alžběta II. je ve své zemi a mezi svými spolupracovníky či příbuznými známá tím, že se velmi aktivně zajímá o dění ve své vlasti i ve světě. Jenže, její úřad jí krom toho, že nemá právo volit, také nedovoluje vyjadřovat k většině věcí vlastní názor. To si dovolí jen během soukromých večeří, které pořádá pro pozvané hosty. A učinila tak naposledy během takové události, na níž se potkala s vědeckou šéfkou britského Meteorologického úřadu. Vyjádřila při hovoru s ní obavy z globálního oteplování.

Zatímco její syn princ Charles před globální změnou klimatu varuje už více než deset let a v roce 2009 prohlásil, že máme jen sto měsíců nato, abychom radikálně zasáhli, než dojde k nevratnému poškození planety vlivem klimatických změn, její manžel princ Philip celosvětovou změnu podnebí zpochybňuje.

Alžběta II. je však teď podle všeho na straně svého syna, což tvrdí novinář Sebastian Shakespeare, který o setkání královny a meteoroložky Julie Slingoové během soukromé večeře v Buckinghamském paláci píše v deníku The Mail.

„Dáma Julia říkala královně o novém počítači za sedmadevadesát milionů liber, který mají v Meteorologickém úřadu a který dokáže předpovědět, jaká teplota bude na Zemi během příští stovky let. Její Veličenstvo využilo tuto příležitost pohovořit o nepředvídatelných záplavách na Balmoralu. Zajímalo ji, zda to bylo způsobeno změnou klimatu,“ uvedl podle Shakespeara zdroj přítomný této večeři a tomuto rozhovoru mezi královnou a Slingoovou.

Královna vlastní rozsáhlé pozemky a hrad na panství Balmoral ve Skotsku. V létě tam tráví dovolenou. Letos byla svědkyní ničivých lokálních záplav, které prý nepamatuje nikdo z živých.

Ačkoli se královna vyhýbá kontroverzním prohlášením a výjimečně vyjadřuje své názory veřejně, o dění kolem sebe se zajímá.

Na večeři do Buckinghamského paláce byli krom Slingoové pozváni také šéf televize BBC Danny Cohen, šéfkuchař James Martin, vysloužilý komentátor kriketu Henry Blofeld a pěstitelka rebarbory Janet Oldroydová Hulmeová. Posledně jmenovaná potvrdila, že královna skutečně se Slingoovou hovořila o změnách klimatu.

„Byla to báječná společenská událost a byla jsem poctěna tím, že se mě královna vyptávala. Byla velmi přívětivá a hovorná. Neměly jsme bohužel příležitost hovořit o rebarboře, protože Její Veličenstvo bylo zaujato diskuzí o změnách klimatu a globálním oteplování s dámou Julií. Asi jí pošlu nějakou svou rebarboru, až nastane příští rok sezóna rebarbory,“ prohlásila Oldroydová Hulme.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související