Meryl Streep má další ocenění: Prezidentskou medaili svobody

Velikost textu: AAA

1. 12. 2014

Jedno ze dvou nejvyšších civilních vyznamenání Spojených států amerických předal prezident Barack Obama herečce Meryl Streep. Pětašedesátiletá hollywoodská hvězda dostala Prezidentskou medaili svobody, kterou v roce 2003 z rukou tehdejšího prezidenta USA George Bushe dostal Václav Havel zatím jako jediný Čech. Spolu se Streep tímto výjimečným vyznamenáním v rámci USA byl minulý týden dekorován také zpěvák Stevie Wonder.

Miluji ji. Její manžel (Don Gummer) ví, že ji miluji. Michelle ví, že ji miluji. Není nic, co by s tím ani jeden z nich mohli udělat. Meryl je opravdu jednou z předních amerických žen. Všechno obětovala svému talentu. Zpívala také písně skupiny ABBA (v muzikálu Mamma Mia!). To už je něco,“ uvedl Obama s nadsázkou během slavnostního ceremoniálu, během něhož předal medaili dalším osmnácti osobám.

Obama však pochvalnou řečí poctil také čtyřiašedesátiletého hudebníka Wondera. Jeho album Talking Book z roku 1972 bylo prý první hudební nahrávkou, za níž malý Barack zaplatil.

„Bylo mi deset let, možná jedenáct, měl jsem své vlastní peníze. Neměl jsem jich moc. A ta věc už je trochu otřepaná… Mladí lidé, vy si to nebudete pamatovat, ale oni měli alba,“ dodal Obama.

Prezidentská medaile nese bílou hvězdu na rudém pentaklu (pětiúhelníku) s modrým terčem, v nichž je třináct zlatých hvězd. Pentakl v okruží zdobí pět zlatých amerických orlů. Medaile se nosí na modré stuze s bílým lemem.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související