Benedict Cumberbatch chce od královny Alžběty omluvu za pronásledování gayů!

Velikost textu: AAA

2. 2. 2015

Herec Benedict Cumberbatch se postavil do čela hnutí, které požaduje na britské vládě omluvu všem gayům, které v padesátých letech minulého století kvůli sexuální orientaci vedení Spojeného království pronásledovalo, postihovalo, soudilo a věznilo. Osmatřicetiletá hvězda si teď zahrála ve filmu Kód Enigmy homosexuálního vědce Alana Turinga, jehož londýnská vláda v padesátých letech donutila k chemické kastraci kvůli sexuální orientaci. Turing kvůli ponížení spáchal sebevraždu.

V padesátých letech minulého století režim premiérů Winstona Churchilla, Anthonyho Edena a Harolda McMillana odsoudil kvůli homosexualitě na devětačtyřicet tisíc mužů včetně matematika Alana Turinga. Královna Alžběta II. udělila Turingovi v roce 2013 milost. Jenže mnozí tohle považují za ještě větší urážku. Turingovi neměla být udělena milost, ale vláda se mu měla omluvit.

„Alan Turing nebyl jen odsouzen, ale docela pravděpodobně donucen, aby sám ukončil svůj život, společností, která ho označila zločincem jen proto, že hledal lásku, kterou si zasloužil jako každá lidská bytost. O šedesát let později stejná vláda uvedla, že mu odpouští udělením milosti. Já to ale považuji za žalostný krok, protože Turingovo chování nevyžaduje žádné odpuštění, zato chování vlády ano, a stejně tak si zaslouží omluvu od vlády devětačtyřicet tisíc dalších odsouzených,“ naspal Cumberbatch, jenž se stal mluvčím hnutí požadující omluvu od vlády Spojeného království.

Šedesát let poté, co byli gayové souzeni za svou homosexualitu, Spojené království přijalo změnu zákona o manželství, podle níž na území Anglie a Walesu mohou gayové a lesbičky vstupovat do manželství a adoptovat děti.

Spojené království dekriminalizovalo homosexuální sex až v roce 1967 za vlády labouristického premiéra Harolda Wilsona.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související