Slavný fyzik Stephen Hawking o filmu o sobě: Jak se mu líbí?

Velikost textu: AAA

25. 2. 2015

Profesor Stephen Hawking je hrdý na výkon herce Eddieho Redmayna ve filmu Teorie všeho. Mladý britský herec ve snímku hraje právě tohoto geniálního fyzika, který je fyzicky těžce postižený kvůli amyotrofické laterální skleróze. A to, že britského vědce ztvárnil dokonale, si myslí i Americká filmová akademie, která Eddiemu udělila za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli Oscara.

Gratuluji Eddiemu Redmayneovi za zisk Oscara, kterého dostal za to, že mě hrál ve filmu Teorie všeho. Dobrá práce, Eddie, jsem na tebe velmi hrdý,“ napsal Hawking na své stránce na Facebooku.

Redmayne letos porazil kolegy Michaela Keatona (za film Birdman), Benedicta Cumberbatche (za film Kód Enigmy), Bradleyho Coopera (za film Americký sniper) a Steva Carrella (za film Foxcatcher).

Stephen Hawking se narodil 8. ledna 1942, trpí amyotrofickou laterální sklerózou způsobující degeneraci a ztrátu mozkových a spinálních motoneuronů, které ovládají vůlí ovlivnitelné svalové pohyby. Pacient je tak postupně zcela paralyzován. Snímek Teorie všeho mapuje především Hawkingova vysokoškolská studia, během nichž potkal svou první manželku Jane Wilde, ve filmu ji hraje Felicity Jones. Krátce po seznámení s Jane se fyzik dozvídá o neléčitelné chorobě, jíž trpí.

Hawking má s Jane tři děti. Vzali se v roce 1965 a rozvedli o třicet let později. V roce 1995 se fyzik oženil podruhé s Elaine Mason, s níž se rozvedl v roce 2006. Ještě téhož roku se dal znovu dohromady s první manželkou.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související