Zpěváka z homosexuality léčili elektrošoky. Jeho sestra vše popírá!

Velikost textu: AAA

20. 4. 2015

Zpěvák Lou Reed zemřel v říjnu 2013. Ještě než odešel z tohoto světa, zavzpomínal na to, jak ho nutili rodiče k léčbě jeho homosexuálních citů. V pubertě musel chodit na elektrošoky, jimiž se tehdy psychiatrie snažila mužům vymazat z hlavy touhu po stejném pohlaví. Léčba byla naprosto neúčinná, zato však nesmírně krutá. Reedova sestra Merrill se teď snaží tvrdit, že její rodiče bratra k léčbě homosexuality nenutili. Jenže mluvil o ní on sám.

Reed v roce 1996 v knize Please Kill Me uvedl: „Dali vám do krku tu věc, abyste si nemohli spolknout jazyk, pak vám dali elektrody na hlavu. To se doporučovalo v nemocnici Rockland State Hospital k odvedení homosexuálních citů. Účinek byl takový, že jste zcela přišli o paměť a stali se kusem zeleniny. Nemohli jste si ani přečíst knihu, protože už na straně sedmnáct jste nevěděli nic a museli začít znova od začátku.“

Lou většinu života své homosexuální city skrýval, v osmdesátých letech byl ženatý za britskou módní návrhářku Sylvii Morales. Jeho sestra Merrill Reed Weiner ale tvrdí, že se rodiče nesnažili léčit jeho jinakost, nýbrž psychické potíže.

Měl velmi křehkou povahu. Jeho přílišné zaměřování se na věci, které měl rád, ho přiváděly k hudbě, v níž se pak našel… Mí rodiče byli jako ovce, co jdou na popravu, zmatené, vyděšené a formované k tomu, aby slepě následovaly rady lékařů. Nikdy neměli jiný názor. Lékaři jim řekli, že za to můžou oni a že jejich syn trpí několika mentálními chorobami, tak si mysleli, že nemají jinou možnost,“ uvedla teď Reed Weiner v dopise veřejnosti, který má pověst rodičů očistit.

Lou Reed za svého života vzpomínal nehezky především na otce, který se prý s jeho jinakostí odmítal smířit.

„Měl deprese, byl podivín, úzkostný a vyhýbal se lidem. Mí rodiče byli vším, ale nebyli homofobní. Ve skutečnosti to byli zuřiví liberálové. Byli lapeni v omračující síti viny, strachu a špatné psychiatrické péče. Jestli udělali chybu v tom, že neodporovali doporučení lékaře s elektrošoky? Naprosto. Nepochybuji o tom, že do konce svého života toho litovali,“ píše dál Reed Weiner.

Lou zemřel v roce 2013 po transplantaci jater, bylo mu jednasedmdesát let. V sobotu bude uveden do Rokenrolové síně slávy USA.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související