Manžel krásné Zoë Saldaña přijal po svatbě její příjmení: Proč?

Velikost textu: AAA

11. 6. 2015

Nejsou rozhodně prvními manželi, kteří se rozhodli jít proti patriarchální tradici udělování příjmení. Herečka Zoë Saldaña tak není po svatbě s Markem Peregem paní Peregovou, ale Marco Perego se stal naopak Markem Saldaña. Hvězda filmu Avatar si italského výtvarníka vzala před dvěma roky.

„Snažila jsem se mu to rozmluvit. Řekla jsem mu: ‚Když budeš používat mé příjmení, budeš zženšťován svou skupinou umělců, okruhem svých hispánských mužů, celým světem. Ale Marco se na mě podíval a řekl: ‚Ach, Zoë, je mi to u prdele,‘“ svěřila Saldaña v rozhovoru pro magazín InStyle.

Právě toto prohlášení mělo na sociálních sítích obrovskou odezvu.

Otcové, synové, bratři, muži kdekoli na světě: Váš odkaz se neoslabí tím, když přijmete příjmení své partnerky, nebo ona si ponechá své. Uvědomila jsem si, že poznámka k mému manželství si získala jistou pozornost. Jsem hrdá, že se můj manžel rozhodl přijmout mé příjemní… a já jeho. Sdílela jsem své obavy s ním, když mi o tom řekl poprvé, a on řekl nejen to: ‚Je mi to u perdelé!‘ (S velmi silným italským přízvukem!) Také mi řekl: ‚Proč ne? Čeho se tak bojíš?‘ A to mě donutilo se zamyslet… Čeho se vlastně bojím?... Proč je to tak překvapující, šokující, že si muž vezme manželčino příjmení? Žen se nikdo nikdy neptal, zda jim to vyhovuje přijímat cizí příjmení, proč se o tomhle vůbec nepíše? Muži, nepřestanete existovat, když přijmete příjmení manželky. Naopak, bude se na vás vzpomínat jako na muže, kteří stáli u velké změny. Vím, že naši synové budou respektovat a obdivovat svého otce víc, protože byl velkým příkladem. Pánové, zapřísahávám vás, přestaňte myslet omezeně, vystupte ze svých předsudků. Předefinujte mužnost. Skutečný MUŽ jde vedle své partnerky. Skutečný muž přijímá svou morálku. Skutečný muž si uvědomuje, že nic nemůže být jen tak samo sebou. Doufám, že tento rozruch týkající se tohoto tématu není jen pro drby v bulváru, ale inspirací pro nás všechny zamyslet se a vnímat podstatné věci. Začněme tím, že se zbavíme určitých omezení, která jsme zdědili a vytvořme novou cestu tím, že se pohneme kupředu,“ napsala Saldaña na Facebooku.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související