Církev se otřásá v základech: Papež František chce požehnání pro homosexuální páry!

Velikost textu: AAA

18. 9. 2015

Svazky dvou osob stejného pohlaví nemůžou být rovny manželství heterosexuálů. Na tomto stanovisku se prý v katolické církvi nic nezměnilo a zastáncem tohoto názoru je i papež František. Ten však prosazuje liberalizaci církve a hodlá příští měsíc na synodu biskupů předložit návrh, aby kněží směli během duchovního obřadu požehnat dvěma mužům či dvěma ženám, kteří žijí ve věrném vztahu.

Papež František už vyzval také k tomu, aby směli rozvedení katolíci své manželství anulovat a vstoupit do druhého manželství, bez toho aniž jsou exkomunikováni.

Německý biskup Franz-Josef Bode z Osnabrücku tvrdí, že za německé katolíky bude hovořit ve prospěch gayů. V nedávném průzkumu se totiž němečtí katolíci vyjádřili ve tříčtvrtinové většině, že podporují homosexuální páry a fandí jejich věrným vztahům. Nicméně církev stále odmítá postavit jejich svazky na roveň heterosexuálním manželstvím a umožnit jim svatby v kostele.

„Ale s modlitbami a soukromou formou požehnání by je měl být člověk schopen doprovázet na jejich cestě,“ uvedl biskup Bode.

Jenže katolická církev je stále plná velmi konzervativních křesťanů – a to především na nejvyšších místech – kteří budou tomuto návrhu silně odporovat. František se tak bude muset snažit oba proudy, liberální a konzervativní, udržet ve shodě. Církev rozhodně nepotřebuje rozkol a dělení na dva proudy.

František před dvěma roky na adresu gayů prohlásil: „Když je někdo homosexuální a hledá Boha a má dobrou vůli, kdo jsem, abych ho soudil?“

Řádný biskupský synod proběhne od 4. do 25. října tohoto roku.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související