Indiáni zuří: Joanne K. Rowling nás zesměšňuje!

Velikost textu: AAA

11. 3. 2016

Spisovatelka Joanne K. Rowling vydala nové potterovské příběhy. A naštvala původní obyvatele Severní Ameriky. Dotkla se totiž tematicky některých prvků jejich náboženství a spirituality, čímž se podle nich dopustila jakési svatokrádeže. Už tak utlačované původní obyvatele tohoto kontinentu svými texty prý zesměšnila.

Joanne zveřejnila nový text na webu Pottermore v úterý 8. března. Pod názvem Historie magie v Severní Americe se skrývá popis fiktivního světa čarodějů a kouzelníků zmíněného kontinentu. Rowling si před psaním zřejmě nastudovala náboženství a duchovní učení amerických Indiánů a některé prvky jejich spirituální kultury pak použila. To ale jejich učenci považují za nehoráznost.

„Nemůžete si nárokovat a vzít živou tradici utlačovaných lidí. To je jasný kolonialismus/vyvlastnění,“ zlobila se doktorka Adrienne Keene na Twitteru. Sama pochází z kmene Čerokézů (Cherokee).

„Původní spiritualita a náboženství nejsou fantazií stejné úrovně jako kouzelníci. Tato víra je živá, praktikovaná a ochraňovaná… Jak se může mladý člověk na tohle podívat a nevytvořit si logickou souvislost, že původní obyvatelé patří do stejného fiktivního světa jako Harry Potter?“ zlobí se dále Keene.

Rowling zatím všechny kritiky ignoruje a žádnému z nich neodpověděla, nevydala ani žádné oficiální stanovisko.

Zlobí se na ni také spisovatelka Johnnie Jae náležející etnicky rovněž k původním obyvatelům Severní Ameriky. „Sledovala jsem klip k Magii v Severní Americe a rvalo mi to srdce. Četla jsem první texty a bylo mi na zvracení. Naprosto to nerespektuje naše národy, naši kulturu, naše příběhy a znalosti,“ napsala Jae na Twitteru.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související