Jidáš je 2000 let příliš očerňován!

Velikost textu: AAA

18. 3. 2016

Jidáš Iškariotský se stal synonymem pro nejhorší zradu člověka. Udal Ježíše římským vojákům za pár mincí a pomohl mu tak na kříž. Dva tisíce let je však podle anglikánské církve příliš černobíle odsuzován. Jidáš je podle ní také jen člověk. Navíc apoštol Petr Ježíše třikrát během téže noci zapřel. A dnes je přesto jednostranně oslavován jako světec a římskokatolickou církví vnímán jako první papež.

Jak se praví v Bibli: „Hoď po mně kamenem, kdo jsi bez viny.“ A na to přesně mají myslet všichni, kdo Jidáše odsuzují bez kousku empatie. Kontroverzní postava křesťanských dějin sice učinila hroznou věc, nicméně nám lidem ukazuje naši vlastní slabost.

„Je mi Jidáše trochu líto. V historii byl vždy považován za naprostého zrádce, který prodal přítele za pár mincí. Ať už byl zrádce, nebo obětní beránek, v textech byl dva tisíce let popisován pouze jako mizera,“ uvedl biskup z Leedsu Nick Baines v rozhovoru pro Radio Times.

Jidáše se zastala také anglikánská vikářka Kate Bottley. „Jidáš by neměl být vnímán čistě jako zrádce, ale jako tragická postava. Nemělo by se ale začít najednou říkat, ach, Jidáš, on byl v pořádku. My jen říkáme, že zřejmě tu bylo něco dalšího v jeho postavě, než jen polibek a zrada. Nemyslím, že kdokoli z Ježíšových následovníků byl čistější než bílá, protože všichni to byli jen lidé a my všichni jsme trochu neřádi. Co Jidáš provedl, není v pořádku, ale myslím, že nám nastavil velmi důležité zrcadlo hovořící o naší lidské vlastnosti. Ježíš odpustil všem lidem, když mu přibíjeli hřebíky do rukou, není důvod, proč by neodpustil také Jidášovi,“ uvedla Bottley v rozhovoru pro BBC.

Ve vyprávění o Ježíšovi se nehovoří jen o Jidášově zradě. Kristus kupříkladu řekl apoštolovi Petrovi, prvnímu papeži římskokatolické církve, že ho ze strachu třikrát zapře během jediné noci. „Dříve než kohout zakokrhá, třikrát mne zapřeš,“ pravil Ježíši Petrovi. A opravdu, během noci, kdy ho římští vojáci zatýkali, Petr třikrát zapřel, že zná Ježíše. Ze strachu. Nezastal se přítele, který šel na smrt. A přitom je dnes vnímán jako světec a první římskokatolický papež. Zatímco Jidáš jednostranně jako zrádce.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související