Košile nasáklá krví Johna Lennona: Prodala se za milion!

Velikost textu: AAA

29. 6. 2016

Krev Johna Lennona má šestatřicet let po jeho smrti hodnotu ve výši milionu korun. Přesně za tolik v přepočtu byla totiž vydražena košile domovníka Jaye Hastingse, který 8. prosince 1980 v náručí držel postřeleného Johna Lennona. Bílou košili na knoflíčky si tehdy nevypral. A udělal dobře.

Onoho dne posedlý fanoušek Mark Chapman vystřelil na Johna Lennona před domem Dakota v New Yorku, do kterého hudebník vcházel s manželkou Yoko Ono. Po výstřelech upadl britský zpěvák v hale domu a tam ho zachytil právě Hastings. Snažil se mu poskytnout první pomoc, přičemž si rukávy a hrud potřísnil Lennonovou krví.

Letos se Hastings rozhodl košili vydražit. Očekávalo se, že vynese něco kolem sedmi tisíc liber, ale nakonec dražitelé tuto částku překonali více než čtyřikrát.

Jay Hastings si košili schovával celé ty roky a nikdy o ní nemluvil. Celé roky ležela v zásuvce, ale když zestárl, měl pocit, že je čas prodat ji. Na košili jsou zbytky krve. Někomu to může přijít odporné, ale je to kus historie. Zeptali jsme se sami sebe, jestli je to příliš negativní či nesprávné to prodat, ale nemyslím si. Nevyužívá smrt Johna Lennona. Vypráví příběh, jak se snažil pomoci Johnu Lennonovi v posledních minutách jeho života,“ uvedl Garry Shrum ze společnosti Heritage Auctions, která košili vydražila.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související