Za vymírání čmeláků a včel můžou pesticidy z řepky

Velikost textu: AAA

18. 8. 2016

Neonikotinoidové pesticidy používané především k ošetřování řepkových monokultur jsou viníkem vymírání čmeláků a včel. Potvrdily to výzkumy z Oxfordu s tím, že pokud nemáme přijít o nejvýznamnější opylovače v přírodě, bez nichž můžeme umřít hlady, musí zemědělci tyto pesticidy okamžitě přestat používat.

Ze stovky plodin poskytujících devadesát procent světové produkce potravin opylují včely sedmdesátku. Jenže na celém světě tohoto pro ekosystém významného blanokřídlého hmyzu ubývá. A to jednak kvůli mizení přirozených životních podmínek a zdrojů potravy, ale také kvůli aplikaci nebezpečných pesticidů.

„Jako kvetoucí plodina je řepka cenný zdrojem potravy pro opylovače. Jenže při ošetření neonikotinoidovými pesticidy se pozitivní přínos zcela vynuluje negativními účinky této látky na populace čmeláků a včel,“ tvrdí autoři z Centra pro ekologii a hydrobiologii v Oxfordshire.

Tým doktora Bena Woodcocka prokázal, že u opylovačů, kteří navštíví pole s ošetřenou řepkou, je třikrát vyšší míra úhynu než u těch, kteří se této plodině vyhýbají nebo s ní nemůžou přijít do kontaktu.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související