Psychologové tvrdí: Trump je větší psychopat než Hitler!

Velikost textu: AAA

24. 8. 2016

Psychologové z Oxfordské univerzity provedli analýzu kandidátů na prezidenta USA podle žebříčku psychopatických rysů. A Donald Trump v tomto testu vystoupal výše než Adolf Hitler. Zatímco nacistická zrůda má 169 bodů, republikánský kandidát na hlavu USA 171. Ale je na tom pořád lépe než Saddám Husajn, který měl 189 bodů.

Mezi psychopatické rysy patří nebojácnost, bezcitnost, masivní ego, velikášství, minimum empatie apod. U vedoucích politiků jsou ale tyto rysy běžné. Kupříkladu britská premiérka Margaret Thatcherová měla 136 bodů a její předchůdce Winston Chruchill 155. A třeba takový Ježíš na škále vystoupal ještě výš a dle psychologů z Oxfordu má 157 bodů.

Demokratická kandidátka Hillary Clintonová si také nevede zrovna špatné a má 152 bodů.

Škálu podle PCL-R testu vyvinul americký psycholog doktor Robert Hare. „Test PCL-R neříká, že někdo je či není psychopat. Posuzuje osm různých vlastností, které přispívají k psychopatické osobnosti. Některé tyto rysy jako nebojácnost nebo odolnost vůči stresu mohou být pozitivní. Jiné, jako vinit za vše okolí nebo se vůbec nezajímat o budoucnost, jsou negativnější. Chladnokrevnost může přispět k vůdcovství jak dobře, tak špatně. Jak skvělí, tak ti příšerní vůdcové mají na psychopatické škále vyšší skóre než obecná populace, ale je to směs různých rysů, které určují úspěch,“ vysvětluje doktor Kevin Dutton, autor studie.

Trump má celkově více bodů než Hitler, ale třeba právě kvůli vyšší míře nebojácnosti a společenského vlivu, zatímco nacistická zrůda předčí Trumpa vysoko v negativnějších vlastnostech – machiavelistickém egocentrismu a chladnokrevnosti.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související