Zemřela návrhářka Sonia Rykiel. Královna módních úpletů

Velikost textu: AAA

26. 8. 2016

Po dlouhém boji s Parkinsonovou chorobou zemřela ve čtvrtek 24. srpna jedna z nejslavnějších návrhářek přelomu tisíciletí Sonia Rykiel. Francouzská oděvní výtvarnice proslula na konci šedesátých let nejprve úpletovou módou. Také proto se jí přezdívalo královna svetrů a pleteniny. Francouzský šmrnc propagovala ve světě vysokého odívání do posledních dní svého života.

Zemřela doma v Paříži a u jejího lůžka v tu chvíli byla její dcera Nathelie. „Moje matka zemřela dnes v pět ráno ve svém domě v Paříži na následky Parkinsonovy choroby,“ uvedla umělecká ředitelka módního domu Rykiel a dcera slavné návrhářky Nathalie Rykiel.

Svetry Rykiel si v šedesátých letech zamilovaly také Brigitte Bardot či Audrey Hepburn. Ačkoli začala nejprve u módy pletené, později rozšířila návrhy o všechny typy oblečení a módní dům dnes nabízí kolekce také pro pány.

Sonia se narodila v roce 1930 v pařížské čtvrti Neuilly jako nejstarší z pěti sester rumunského hodináře a ruské hospodyně. V roce 1954 se provdala za majitele obchodu s oblečením Sama Rykiela, s nímž má dvě děti.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související