Freddie Mercury dostal k sedmdesátinám asteroid

Velikost textu: AAA

7. 9. 2016

Pětadvacet let po své smrti má zpěvák Freddie Mercury svůj vlastní asteroid. Dostal ho ke svým nedožitým sedmdesátinám, které by oslavil dnes. Jenže život mu vzalo totální selhání imunitního systému po nákaze virem HIV, které známe pod označením onemocnění AIDS. Mezinárodní astronomická unie oznámila, že po něm pojmenovala hvězdu.

„Jsem šťastný, že vám můžu oznámit, že Centrum malých planet při Mezinárodní astronomické unii dnes přejmenovalo Asteroid 17473 objevený v roce 1991 Freddiem zrovna k jeho sedmdesátým narozeninám. Takže tento objekt bude znám jako Asteroid 17473 Freddiemercury,“ uvedl kytarista skupiny Queen Brian May v neděli, předvečer Freddieho dnes narození.

Mercury v roce 1991 zemřel na následky zápalu plic, když jeho imunitní systém už vůbec nefungoval kvůli viru HIV. Asteroid 17473 Freddiemercury má 3,5 kilometru v průměru a koluje mezi Marsem a Jupiterem. Po srážce se Zemí by na ní zanikl veškerý život.

„Zpěvák Freddie Mercury zpíval, jsem padající hvězda letící oblohou, a dnes je to víc pravda než kdykoli předtím. Dnes byl na památku jeho sedmdesátých narozenin pojmenován asteroid jako Freddiemercury, to vše k poctě tohoto charismatického zpěváka ze skupiny Queen,“ uvedl astronom Joel Parker.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související