Robert De Niro si zahraje papeže v otřesném skandálu katolické církve

Velikost textu: AAA

16. 9. 2016

Hollywoodský veterán Robert De Niro si zahraje nejdéle vládnoucího papeže v dějinách katolické církve ve filmovém zpracování jednoho z nejvěších skandálů této křesťanské organizace. Snímek na motivy románu Davida Kertzera z roku 1997, který vyšel pod názvem Únos Edgarda Mortary, vypráví skutečný příběh šestiletého italského Žida, jehož unesla policie rodičům a který byl vychováván pod ochranou papeže Pia IX. Právě tohoto pontifa má De Niro představovat.

Papež krutě odmítal uposlechnout chlapcovy prosby o návrat domů a nakonec z něj vychoval katolického kněze.

Scénář pro filmové zpracování vytvořil Jeremy Brock, autor Posledního skotského krále. Produkovat snímek má Harvey Weinstein a režie se ujme Baltasar Kormakur.

De Niro a Kromakur přitom půjdou proti Stevenu Spielbergovi, který se téma snaží zpracovat už od roku 2014. Původně měl přitom Spielberg spolupracovat s Weinsteinem, když se ale v dubnu tohoto roku nepohodli, rozhodl se producent pro vlastní verzi zpracování skandálu.

Spielberg se chce zaměřit na jinou část Edgardova života, v jeho pojetí ztvární Pia IX. herec Mark Rylance.

Pius IX. byl 255. papežem katolické církve, na stolci seděl jednatřicet let od roku 1846 do roku 1878. Jeho postava je opředena řadou mýtů a tajemství. Měl být původně velmi liberálním duchovním milujícím humor. Dva roky po svém zvolení a po tragických zkušenostech z revolučního roku 1848 ale zatrpkl a stal se z něj těžký konzervativec. Podle mnoha zdrojů byl do té doby svobodným zednářem, ale kvůli zpátečnickým snahám v církvi i politice byl ze zednářství exkomunikován. Za jeho vlády také zanikl Papežský stát a on sám se pak považoval za vatikánského vězně. Během svého působení vydal několik encyklik a odsoudil komunismus, modernismus, liberalismus a odluku státu a církve. Vyhlásil také dogma o neomylnosti papeže. Právě únos a věznění Edgarda Mortary je považováno nejen za jeden z jeho největších skandálů, ale také za největší ze skandálů katolické církve.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související