Donald Trump užívá lék proti vypadávání vlasů, který způsobuje impotenci

Velikost textu: AAA

13. 2. 2017

Když farmakologové představili světu lék finasterid, tvrdili o něm, že je konečným řešením plešatění mužů. Spoléhá na něj také americký prezident Donald Trump, jehož porost hlavy je téměř stejně tak častým tématem mediálního zájmu jako obsah jeho hlavy. Nicméně finasterid – účinná látka léku Propecia – není bez vedlejších účinků. Způsobuje často impotenci a ztrátu libida.

Klinické testy potvrzují, že devět z deseti mužů užívajících finasterid nepřijde ani o procento vlasů v pěti následujících letech. Výrobci tohoto léku ale také tvrdí, že problémy při sexu zaznamenávají jen dvě procenta uživatelů. Na svém webu to třeba uvádí společnost Merck vyrábějící tento lék pod značkou Propecia.

Ale podle týmu irských a amerických lékařů to není informace pravdivá a v příbalovém letáku pánové nedostávají adekvátní informace. Poruchu erekce totiž způsobuje lék u mnohem větší části uživatelů, ačkoli po vysazení léku většinou problémy odezní.

Finasterid blokuje aktivitu 5-alfa reduktázy vznikající v tkáni prostaty, která je nezbytná pro přeměnu testosteronu na dihydrotestosteron. Snižuje jeho koncentraci v prostatě až o 90 procent, v plazmě o 60 až 80 procent.

To, že Trump si bizarní kštici udržuje hustší díky Propecii, odhalil jeho osobní lékař doktor Harold N. Bornstein, který ho ošetřuje sedmatřicet let.

V rozhovoru pro New York Times lékař odhalil, že krom toho Trump užívá také antibiotika na chronické kožní onemocnění zvané růžovka. A dále užívá statiny na zvýšený krevní cholesterol a lipidy.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související