Samuel L. Jackson: Chci vzít Harrisonu Fordovi titul nejvýdělečnější hvězda

Velikost textu: AAA

5. 3. 2017

Stresující životní styl se negativně podepisuje na zdraví velké části populace. A jedním z negativních projevů uspěchané doby je nespavost. Přes den v zaměstnání lidé bojují s tím, aby neusnuli přímo u psacího stolu, ale večer se magicky proberou a hodiny se převalují v posteli neschopni usnout. Mnozí z nich sáhnou po alkoholu. Sedativní účinek etanolu je ale vykoupen dvěma zhoubnými vlivy – jednak je spánek s ním v krvi velmi nekvalitní, ale etanol sám ničí také mozek a játra.

„Nové výzkumy naznačují, že až čtvrtina dospělé populace pravidelně konzumuje večer alkohol, aby pak usnula,“ tvrdí doktor Max Pemberton, britský lékařský poradce.

Podle něj ale můžou za epidemii nespavosti v dnešní době mobilní telefony. Vyzařují modré světlo, které narušuje přirozené denní rytmy přímými účinky na hormon spánku. Mnoho lidí navíc po telefonu, tabletu či počítači sáhne právě proto, že nemůže usnout. Tím se dostává do začarovaného kruhu. Řešení pak nacházejí v jiném ještě horším kruhu – alkoholu.

„Alkohol má sedativní účinky. Uspává a znecitlivuje tkáně. Jenže také narušuje přirozené fáze spánku a člověk po něm není ani zdaleka odpočinutý tak, jak by byl po spánku bez alkoholu v krvi. Lidé, kteří se uspávají alkoholem pravidelně, se cítí každé ráno vyčerpaně,“ vysvětluje doktor Pemberton.

Pravidelné pití před usnutím způsobuje deprese, poškozuje myšlení a paměť, je rizikem pro rozvoj demence a ničí také játra. Jenže právě deprese podporují člověka k dalšímu pití. Ďábelský kolotoč nespavosti, depresí a stále větších dávek alkoholu se tak rozehrává.

„Řešit nespavost alkoholem je to nejnebezpečnější, co člověk může udělat,“ dodává doktor Pemberton v rozhovoru pro deník The Mail.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související