Jean Paul Gaultier: Návrhářem jsem chtěl být od devíti let

Velikost textu: AAA

13. 11. 2017

Když bylo Jeanu Paulu Gaultierovi devět let, viděl poprvé v černobílé televizi kabaretní vystoupení. Nákladné extravagantní róby se mu vryly do mozku tak silně, že od té doby toužil navrhovat vlastní oblečení. A právě kabaretní styl se na jeho pozdějších kolekcích podepsal nejvýrazněji.

Jean Paul začal pod vlastní značkou navrhovat už v roce 1976.

„Víte, jak to všechno u mne začalo? Jako dítě jsem byl často u babičky, Mémé Garabé, ta mě nechávala koukat na televizi. Pamatuji se jedné noci, bylo mi devět, a vysílali premiéru Folies Bergère. Bylo to černobíle a býval v těch dobách jediný kanál. Byl tam režisér divadla a jeho manželka, která byla úžasně oblečená, pak se od stropu spustily dvě tanečnice v rybářské síti se pštrosími péry a blyštivými diamanty, bylo to jako zjevení. Byl jsem ohromen, přišlo mi to tak nádherné. Ještě toho večera jsem ozdobil svého medvídka Nanu peříčky a druhý den ve škole jsem začal snít a nakreslil ty tanečnice v jejich kostýmech, ale učitelka mě nachytala. Musel jsem vstát, dostal jsem pravítkem přes prsty, pak jsem musel stát na stupínku a na záda mi připevnila můj obrázek špendlíky, už to bylo velmi punkové. Aby mě ponížila, nutila mě tak obcházet třídu, ale mělo to opačný účinek,“ zavzpomínal Jean Paul v rozhovoru pro Women’s Wear Daily.

Tím začala návrhářova výtvarná kariéra, protože dětem jeho obrázky přišly úžasné a nutily ho, aby pro ně kreslil různé postavičky a příběhy.

„To je moment, kdy jsem si uvědomil, jako dítě, které je vždy odmítané, protože mu nejde fotbal, že klíčem k oblíbenosti je kreslit,“ dodal umělecký šéf domu Hermes.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související