Podle herečky Catherine Deneuve mají muži právo vyjíždět po ženách

Velikost textu: AAA

12. 1. 2018

Herečka Catherine Deneuve se postavila proti iniciativě hollywoodských hereček a herců MeToo. Podle francouzské hvězdy totiž muži mají právo vyjíždět po ženách, na kterých pak ale je, jak se v takové situaci zachovají. Čtyřiasedmdesátiletá hvězda se připojila ke stovce vlivných francouzských žen, které napsaly otevřený dopis pro deník Le Monde.

„Znásilnění je zločin. Ale vytrvalé nebo netaktní flirtování není zločin, není to však ani galantnost v podobě šovinistické agrese. Kvůli Weinsteinově aféře tu máme legitimní povědomí o sexuálním násilí, jemuž ženy čelí, zvláště na pracovišti, kde někteří muži zneužívají své moci. To bylo nezbytné. Ale v tuto chvíli už svoboda projevu byla postavena na hlavu,“ píší ženy v čele s Deneuve.

„Tato překotná spravedlnost má své oběti, zbránila řadě mužů vykonávat svou práci, což má být jejich trest, donutila je odstoupit apod., zatímco jediné, čeho se dopustili, bylo, že se dotkli něčího kolene, pokusili políbit ženu nebo hovořili o intimních věcech během večeře či vysílali signály se sexuálním podtextem ženě, u níž se domnívali, že to vnímá stejně… Žena může ve stejnou chvíli vést jako profesionálka tým a užívat si to, že je sexuální objekt pro muže, aniž je sama promiskuitní či odporná spolupachatelka na patriarchátu. Filosof Ruwen Ogien hájil svobodu osobní urážky jako základní součást uměleckého tvoření. My tak ve stejnou chvíli obhajujeme svobodu obtěžování, což je neodlučitelné od sexuální svobody,“ píší vlivné francouzské ženy v příspěvku pro Le Monde.

Všechny signatářky dopisu se ale ostře vyhrazují proti tomu, že by obhajovaly znásilnění či jinou formu sexuálního násilí proti vůli ženy.

Ve Francii mají alternativu k MeToo, akorát pod heslem #BalanceTonPorc (Odhal své prase).

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související