Herec Patrick Stewart a jeho trauma z dětství. Co se u něj doma odehrávalo?

Velikost textu: AAA

16. 4. 2018

Herec Patrick Stewart se prý celý život musí vyrovnávat s otřesnými výjevy z dětství, kdy jeho otec mlátil maminku. Sedmasedmdesátiletá britská hvězda věří, že otec byl obětí posttraumatického stresového syndromu, který v té době nikdo neřešil. Válečné hrůzy tak ventiloval násilím na matce.

„S mým bratrem jsme žili spolu s matkou a její sestrou přes ulici, zacházeli s námi velmi pěkně. Bohužel byl v domě také jeden velký chlupatý muž. Postupně byly problémy stále složitější. Teprve později před několika roky jsem zjistil, že trpěl tím, co se nazývá vážným posttraumatickým válečným stresem. Samozřejmě jeho nikdo neléčil pro to, co dnes nazýváme posttraumatická stresová porucha. Byl to víkendový alkoholik a to bylo zčásti způsobeno tím, že se od vrchního seržanta pluku stal málo zkušeným dělníkem bez jakékoli autority. Od pondělí do pátku byl oddaný své práci a nosil průměrnou mzdu. V pátek v noci se vykoupal, oblékl a většinu víkendu propil. Pak přišel z hospody nebo pánského klubu. Slyšeli jsme ho zpívat. Miloval zpěv. Typy písní, které zpíval, nás dopředu varovaly, jakou má náladu,“ vzpomínal Stewart v pořadu televize ITV.

Nejčastěji měl otec náladu špatnou.

„Velmi často to bylo zlé. Schválně vyvolal hádky a tyto hádky pak přešly v něco mnohem extrémnějšího, násilí… Stali jsme se experty v něčem, s čím by se děti neměly nikdy v životě potýkat, což bylo naslouchání hádce a odhadování, kdy se hádka změní v násilí. A v těch chvílích jsme tam s bratrem vešli a snažili jsme se naše těla postavit mezi matku a otce… Jedním z problémů domácího násilí je ta ostuda, co se s ním pojí, pro všechny, oběti, násilníky a děti také. Nikdy netýral své děti. Všechno bylo zaměřeno na mou nebohou maminku… Postavením se mezi ně jsme ho mohli zastavit, raději odstoupil,“ vzpomínal Patrick.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související