Stella McCartney chce zákony, které by nutily návrháře používat ekologické materiály

Velikost textu: AAA

16. 7. 2018

Stella McCartney vyzvala britskou vládu a vlády jiných zemí světa, aby prosadily zákony, které by nutily návrháře používat materiály z trvale obnovitelných zdrojů. Dlouholetá veganka a ekoložka byla jednou z prvních, kdo se vzdali kožešin, kůží a živočišných výrobků. Stella také používá biobavlnu a viskózu z obnovitelných zdrojů či materiály z trvale udržitelného stylu zemědělské výroby.

„Pokud by všichni v návrhářství dokázali tvořit z trvale obnovitelných produktů s větším uvědoměním, pak bychom o tom nemuseli ani mluvit. Ale oni to nedělají. Musíme zavést nové zákony pro návrháře, protože bohužel lidé nejsou zodpovědní a není tu také žádný popud k tomu, aby je k zodpovědnosti podnítili. Abychom lidi pobídli k lepšímu chování v tomto oboru, k výrobkům šetrnějším vůči planetě a zvířatům, které tu žijí s námi, je naprosto nezbytné, aby tu byly nové zákony, které by lidem znemožnily poškozovat tuto planetu,“ prohlásila šestačtyřicetiletá Stella.

Dcera slavného zpěváka Paula McCartneyho ve svých buticích používá panny z bioplastů, jež lze kompostovat.

„Pro mě jako návrhářku platí, že v první minutě, kdy začnu něco tvořit, myslím na planetu. Pokud bych chtěla být ekologický válečník, seděla bych doma a jedla jen věci ze své zahrady,“ uvedla v rozhovoru pro magazín Dezeen.com.

Stella také bojuje za používání viskózy z trvale obnovitelných zdrojů. Viskóza se získává z dřevní celulózy a v konvenčním stylu výroby se kvůli ní kácejí pralesy. Ona ale bojuje za to, aby se oděvní viskóza získávala z odpadních zbytků dřevin.

„Snažím se jít příkladem, nedělám žádné oběti a nesnažím se nikomu kázat. Je to velmi vyčerpávající s něčím skoncovat, ale věříme tomu a děláme to a nepřestaneme,“ dodala Stella.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související