Invalidní vozík Stephena Hawkinga bude vydražen pro dobročinné účely

Velikost textu: AAA

26. 10. 2018

Profesor Stephen Hawking se už ve svých dvaadvaceti letech dozvěděl, že trpí závažným onemocněním motoneuronu zvaným odborně amyotrofická laterální skleróza. Choroba jeho ducha nezlomila, i když většinu života byl téměř zcela paralyzován a upoután na elektrický invalidní vozík. Ten bude londýnská aukční síň dražit spolu s dalšími věcmi a výtěžek získá Hawkingova nadace a Asociace onemocnění motoneuronu.

Hawking zemřel v březnu tohoto roku, bylo mu šestasedmdesát roků. Zanechal po sobě řadu odborných článků a vědeckých poznatků, díky nimž je považován za největšího génia přelomu tisíciletí.

Podle aukční síně Christie’s dražba jeho invalidního vozíku vynese asi patnáct tisíc liber – v přepočtu zhruba 440 tisíc korun.

Vozík sám se stal symbolem humoru Stephena Hawkinga. Smysl pro vtip ho neopouštěl do posledních dní. Fyzik kupříkladu jednou poznamenal, že s ním přejel prsty na nohou prince Charlese, ale vždy litoval toho, že se mu nepodařilo přejet prsty Železné lady Margaret Thatcherové.

Dražit budou krom vozíku také některé Hawkingovy studie a jednu z pěti kopií jeho disertační práce na téma „Vlastnosti rozpínavých vesmírů“. Její aukce by mohla vynést až čtyři miliony korun.

„Výtěžek aukce získá Nadace Stephena Hawkinga a Asociace onemocnění motoneuronu,“ uvedl v rozhovoru pro deník The Independent Thomas Venning z aukční síně Christie’s.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související