Královna Alžběta II. za tři roky abdikuje. Kdo převezme trůn?

Velikost textu: AAA

29. 10. 2018

Britská královna Alžběta II. sedí na trůnu už od roku 1952. Je nejen nejdéle vládnoucí panovnicí, ale také britská královna nejvyššího dožitého věku. A pokud se dočká pětadevadesátých narozenin a devětašedesáti let na trůnu, abdikuje. Tvrdí to královští zpravodajové. Podle nich nejpozději v roce 2021 převezme trůn princ regent Charles.

Ačkoli se k tomu odmítá jeho mluvčí z Clarence House vyjádřit, zpravodaj Robert Jobson o abdikaci nepochybuje. Dokonce se na to uzavírají sázky v nejnižším možném kurzu dvě ku jedné.

„Pochopil jsem, že královna tuto záležitost vážně promyslela a věří, že pokud bude v pětadevadesáti stále žít, zváží předání vlády Charlesovi,“ uvedl Jobson v rozhovoru pro deník The Sun.

A protože má Alžběta dlouhověkost v genech po matce, ta se dožila 101 let, zřejmě bude muset abdikaci zvolit jako řešení faktu, že na povinnosti už jí v pokročilém věku nezbývá sil.

Princ Charles letos v listopadu oslaví sedmdesátku a bude nejstarším následníkem trůnu a také nejdéle čekajícím následníkem.

Buckinghamský palác mezitím oznámil, že královně zemřel poslední pes plemene velškorgi, které chová od dětství. Zbývají jí poslední dva kříženci korgiů a jezevčíka Candy a Vulcan.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související