Britská královna odstrojuje stromky až 6. února, v den úmrtí svého otce

Velikost textu: AAA

27. 11. 2018

Trávit svátky odjíždí britská královna Alžběta II. na své soukromé sídlo v Norfolku. Na zámek v Sandringhamu za ní postupně přijíždí celá blízká rodina. Zatímco většina členů po Vánocích odjede, královna na panství zůstává a vzpomíná. Na svého otce krále Jiřího VI., jenž ve zdech zámku zemřel 6. února 1952 a ona se toho dne stala královnou. Málokdo ví, že právě 6. února služebnictvo sídlo zbaví veškeré vánoční dekorace včetně vánočních stromů.

Protože je Alžběta z velké části své krve Němka, drží si rodina stále německou vánoční tradici. Tedy dárky si rozbaluje s příbuznými stejně jako Češi večer 24. prosince, zatímco ostatní Britové čekají až na ráno 25. prosince. A zatímco většina z nich odstrojí stromky 5. ledna před klaněním Tří králů, královna trvá na tom, aby výzdoba vydržela o měsíc déle. Do 6. února, kdy vzpomíná na úmrtí svého otce a okamžik, kdy se s jeho posledním dechem stala britskou královnou.

Alžbětě bylo 6. února 1952 šestadvacet let a se svým manželem princem Philipem a jejich synem princem Charlesem pobývali v Sandringhamu. Otci, který bojoval s rakovinou plic, se přitížilo a celá rodina zůstala po Vánocích na panství déle. Královna tak od roku 1952 pobývá v Sandringhamu pravidelně do 6. února.

Královna ale nezahálí a také v Sandringhamu denně pracuje. Jediné dva dny v roce, kdy neotevírá červenou krabici s poštou, jsou Boží hod vánoční a Boží hod velikonoční.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související