Režisér Lars von Trier: Alkohol mi pomáhá zbavovat se úzkostí

Velikost textu: AAA

6. 12. 2018

Režisér Lars von Trier je tvůrcem mysteriózních, sexuálně provokativních a často velmi temných filmů. Jednašedesátiletý dánský filmař přiznává, že bojuje s alkoholismem, jenže to pro něj není snadné, protože etanol mu pomáhá zvládat vážné úzkostné ataky.

„Pracuji na svém alkoholismu, což je dobré. Měl jsem teď osmiměsíční etapu, během níž jsem nepil vůbec, a zřejmě se k tomu zase brzy vrátím. Ale mám alkohol jako nástroj, který používám, když musím. A pokud zažívám opravdu těžký úzkostný záchvat, je to jediná věc, která mi pomůže,“ přiznal Lars deníku The Guardian.

Autor filmů Antikrist či Nymfomanka věří, že mu alkohol pomáhá odstranit společností vnucené programy a morálku při tvůrčí práci na svých snímcích.

„Záleží to na typu dne. Víte, není to podnět k práci, je to jen samoléčebný prostředek. Ale když cítíte tak strašnou úzkost, uděláte cokoli, abyste ji zahnali. Takže někdy mi pomáhá. Poskytuje člověku prostor vyjít bez obav na světlo s tím, co vzniklo v jeho mysli,“ uvedl dále v interview Lars.

A při natáčení Melancholie v hlavní roli s Kirsten Dunst a Charlotte Gainsbourg opil úplně celý štáb.

„Melancholie byl film, u něhož jsme se všichni nejvíc bavili. Byli jsme tak opilí, byl to fantastický zážitek, všichni jsme byli tak opilí,“ dodal Trier.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související