„Píseň Mafie se dobře hodí na dobu, kterou žijeme,“ říká Petr Spálený

Velikost textu: AAA

8. 5. 2010

Přečtěte si, jak se má idol našich babiček!

Obsáhlý – tak by se dal charakterizovat nový výběr hitů Petra Spáleného.  Zachycuje písně vzniklé od roku 1967 do letoška. Milovníci a obdivovatelé zpěváka s charakteristickým hlasem a projevem si skutečně přijdou na své. Petra Spáleného se ptáme: Tato „hitovka“ není ve vaší diskografii první; v čem se od těch předcházejících liší? Výběry vyšly během let tři. První v roce 1998, druhý v roce 2004 a v roce 2008 jakýsi dodatek s názvem Bylo fajn. Na každém jsou, kromě známých písniček, i další tituly z různých dob, pocházejících z řady singlů. Ty se z velké části na všech výběrech mění.

Písně pro aktuální výběr jste vybíral sám? Ano, sestavu na letošní Dítě štěstěny jsem vybral sám. Jsou nějaké písně, které vám na tomto kompletu chybí? Určitě tam některé chybí. Je těžké vybírat, když před sebou máte pár nahrávek a zvažujete, které z nich oživit. Navíc tam vždy musí být především ty nejznámější písně. Samozřejmě by asi bylo nejlepší vydávat kompletní řadová alba tak, jak šel čas, ale to asi nelze. I když se v devadesátých letech podařilo vydat tři: Zvon šílencův, Podoby a Dítě štěstěny – ještě s přidanými bonusy ze singlů. Jsou ale dávno nedostupné. Jak prožíváte chvíle, kdy se probíráte svými staršími nahrávkami? Většinou si připomenu dobu ve které vznikly, atmosféru dávných studií Supraphonu, Mozarteum, Dejvice, muzikanty, kteří tam hráli, čekání až vyjde elpíčko a tak dál.

Nejvíc nahrávek na kompletu vzniklo pod dirigentskou taktovkou vašeho bratra Jana – to jistě není náhoda… Chtěl jsem tu dobu z počátku sedmdesátých let připomenout: bráchovy skladby a aranže pro Apollobeat i pro velké kapely, sólisty, výborné textaře Pavla Vrbu, Vláďu Poštulku, Eduarda Pergnera (Janíčka), Zdeňka Rytíře a hlavně kluky z Apollobeatu s nimiž jsme spoustu let nahrávali a koncertovali. Booklet kompletu je vzhledem k jeho rozsahu poměrně útlý a na fotografie skromný; byl to záměr? V bookletu převážně bývají texty, což v případě trojalba nebylo dost dobře možné, protože komplet obsahuje 62 písní. To by byla kniha!

Můžete říct pár slov k bonusové, nově nahrané písni Mafie? Píseň Mafie patří skupině Saze, to znamená Jiřímu Burianovi a Janu Nádvorníkovi, kteří ji před lety napsali a nahráli. Před mnoha lety s námi vystupovali jako předkapela na koncertním turné a vždycky jsem je rád poslouchal. Tahle naše nahrávka je moje vzpomínka na tu dobu a na Jirku Buriana. Naši nahrávku s Apollo Bandem jsme pojednali spíše jako jam-session, chtěl jsem také představit skvělé muzikanty – kytaristy Standu Jelínka a Fredy Bittnera. To vše v tradici duetů se Zdeňkem Rytířem (zpívali jsme spolu třeba Dítě štěstěny, Já ho jen od vidění znám, Mr. snacku, Absolutní žena a další. Navíc se zdá, že se píseň Mafie docela dobře hodí na dobu, kterou žijeme…

Autor: Lenka, foto Korzo 'http://www.odhaleno.cz/naha_celebrita-1/274-jaroslava-obermaierova.htm','Tip: Podívejte se na dnešní nahou celebritu!' 'http://www.bety.cz/horoskopy/','Přečtěte si svůj dnešní horoskop: ZDE!'

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Nejčtenější