Čínští miliardáři propadli Panství Downton: Teď mají vlastní školu pro komoří

Velikost textu: AAA

21. 9. 2014

Čínských miliardářů přibývá jako hub na deštěm zalité radioaktivní půdě. A tak v komunistické zemi vzniká nová pracovní pozice, kterou tam desítky let od socialistické revoluce neznali – komoří. Bohatí Číňané navíc hltají seriál Panství Downton a zatoužili po tom, aby jim na luxusní porcelán a stříbrné nádobí servírovalo profesionální služebnictvo. Proto v zemi vznikla Mezinárodní akademie komořích.

Otevřeli ji v soukromé luxusní vile v Čcheng-tu a vyučují na ní komoří a majordomové ze Švýcarska, Belgie, Spojených států a Kanady. Školné přitom vyjde na víc než na prestižní univerzitě a studenti si musejí připravit v přepočtu více než 380 tisíc korun za kurz. V ceně jsou však uniforma a pomůcky na leštění bot.

A ve školách nestudují jen muži, kteří v minulosti dělali majordomy a komoří, ale kvůli poptávce z Blízkého východu se zaškolují také ženy.

Osmitýdenní intenzivní výcvik za téměř čtyři sta tisíc korun vycvičí studenty k dokonalosti při leštění bot, prostírání stolů, nalévání vína a servírování všech světových pokrmů včetně znalosti správného příboru.

Školu si otevřel bývalý majordomus Robert Wennekes z Nizozemska, který sloužil v rezidencích nejbohatších miliardářů USA a dokonce pracoval jako majordomus na americké ambasádě v Německu.

Šestapadesátiletý Wennekes provozuje školu už několik let v Nizozemsku, letos v červenci se rozhodl otevřít si pobočku v Čcheng-tu. To proto, že čínští miliardáři žádají komoří a majordomy z Evropy, ale ti až na výjimky neumějí čínsky.

Číňané jsou navíc posedlí kopírováním západního stylu a bohatí občané komunistické země si rádi hrají na anglickou aristokracii.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související