Film Titanic oslavil dvacáté narozeniny

Velikost textu: AAA

21. 12. 2017

Filmová premiéra je spíš křestem než zrozením, ale většina tvůrců oslavuje tento den jako výročí svého filmového dítka. V úterý 19. prosince oslavil pomyslné dvacáté narozeniny film Titanic. Do kin byl uveden 19. prosince 1997 a stal se jedním z největších trháků konce dvacátého století. Z Kate Winslet učinil hvězdu a záři o něco málo známějšího Leonarda DiCapria jen potvrdil.

Titanic si z předávání Oscarů v únoru 1998 odnesl hned jedenáct trofejí. Winslet a DiCapria zařadil mezi největší hollywoodské hvězdy té doby a zajistil jim bezpočet dalších významných rolí.

Snímek dodneška vynesl ohromných 2 187 463 944 dolarů – asi 47,5 miliardy korun.

Představitelkou staré Rose Calert, již jako sedmnáctiletou dívku ztvárnila právě Winslet, byla Gloria Stuart. Po třinácti letech od premiéry slavného filmu oslavila sto let života. Gloria však zemřela hned následující rok, a to v neděli 26. září 2011.

Stuart byla nejstarší herečkou světa, která získala nominaci na Oscara. Tu si zasloužila v 87 letech právě za roli Rose Calvert v Titaniku.

„Jsem velmi zarmoucená ztrátou této výjimečné ženy. Považuji za požehnání, že jsem se s ní mohla setkat, poznat ji a hrát s ní. Každý, kdo strávil nějaký čas v její přítomnosti, ví, jak výjimečně zářivá osobnost to byla. Bude nám všem velmi chybět,“ vzkázala Kate Winslet ve své kondolenci v září 2010.

Gloria v roce 2005 zjistila, že má rakovinu plic. Ovšem do boje s chorobou se pustila s vervou sobě vlastní a nemoci se zbavila. Zemřela přirozenou smrtí stářím.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související