Bohemian Rhapsody? Úžasná, leč smyšlená fikce plná nepřesností a výmyslů

Velikost textu: AAA

7. 11. 2018

Kdo se vydá do kina na snímek Bohemian Rhapsody, skvěle se pobaví. Jen málokoho snímek zklame a energie skupiny Queen a zpěváka Freddieho Mercuryho nevtáhne. Hudební film je ale především zábava, nikoli biografický dokument věrně kopírující skutečné dějinné události. Je to fikce inspirovaná životem Mercuryho a skupiny, která zásadně ovlivnila hudební scénu konce dvacátého století. Od skutečnosti se ale v mnoha bodech výrazně liší. A samotný závěr tvůrci vykonstruovali uměle jen proto, aby divákovi nabídli srdcervoucí drama.

Freddieho měl původně hrát Sasha Baron Cohen, který se ale s Brianem Mayem a Rogerem Taylorem pohádal a z projektu odstoupil. Roli nakonec získal Rami Malek, jenž se v postavě Mercuryho našel a divákům dokazuje, že v žádném případě není hereckým diletantem.

Nicméně ve filmu je fakticky změněna většina klíčových událostí Freddieho života. A scénář je tak volnou inspirací skutečných epizod. Úplně smyšlenou je pak scéna závěrečná. V ní se v létě 1985 na koncertě Live Aid Lodon skupina a Freddie dávají dohromady po několika rocích, kdy spolu nehráli a nemluvili. Ve skutečnosti jen osm týdnů před svým pětadvacetiminutovým vystoupením na stadionu ve Wembley dokončili obrovské turné k albu The Works. Takže producenti filmu tady vytvořili velké filmové drama – Freddieho diagnóza a smíření se s ní, svěření se kolegům ze skupiny Queen a zároveň jejich společný comeback po letech – vše je však smyšlené ve své podstatě a uměle naroubováno do jediné scény.

První fiktivní změnu skutečnosti v ději provedli autoři ve scéně, v níž se Freddie potkává s Mayem a Taylorem. Ve filmu Freddie Balsura pracuje na letišti Heathrow v Londýně jako zřízenec starající se o zavazadla. A jedné noci narazí náhodou na koncert skupiny Smile, kterou May a Taylor založili před skupinou Queen. Jejich zpěvák zrovna té noci skupinu opouští, a tak se Freddie po skončení koncertu na parkovišti s Mayem a Taylorem domluví, že s nimi bude zpívat. Ve skutečnosti se ale s nimi Freddie znal už od roku 1969 a znal se také se zpěvákem Timem Staffellem ještě z Ealing Art College. Až v roce 1970 Staffell Smile opouští, v té době už ale Freddie s Mayem a Taylorem bydlel a živili se prodáváním tretek na trhu v Kensingtonu. Že chce být zpěvákem skupiny jeho kamarádi dávno věděli. Navíc sám vystřídal několik skupin, než společně s Mayem a Taylorem v dubnu 1970 založili skupinu Queen.

Další nepřesnost se týká seznámení s prodavačkou Mary Austin. Ve filmu ji Freddie potkává na koncertě skupiny Smile ve stejnou chvíli, kdy se s hudebníky dává dohromady. Dva dny nato Mary náhodně zahlédne v butiku Biba a pozve ji na rande. Ve skutečnosti ale Mercruy chodil s kamarádem Mayem do butiku Biba obhlížet nové prodavačky pravidelně, Austin tedy poznali tam. May přitom sám před lety v jednom interview přiznal, že byl tím, kdo Mary jako první oslovil a pozval na rande. Teprve později, kdy už si spolu několikrát vyšli, se ho Freddie zeptal, jestli by ji mohl taky pozvat na rande. A teprve poté se Mercury a Austin stávají milenci.

Zcela smyšlená je také scéna, v níž se Freddie potkává s Jimem Huttonem. Ve filmu ho velmi oplzle začne balit na jedné divoké party, když už jsou všichni značně opilí a noc pokročila. Hutton ho odmítne, ale povídají si spolu do bílého rána. Mercury odchází a teprve po letech ho najde v telefonním seznamu a začnou spolu randit. Jim Hutton byl ale ve skutečnosti kadeřníkem v hotelu Savoy a s Freddiem se potkal v gay klubu Heaven v březnu 1985. Ihned po tomto setkání spolu začali žít a žili do Freddieho smrti v roce 1991.

Zcela smyšlenou je také postava producenta Raye Fostera ze společnosti EMI. Ten se zřejmě opírá o existujícího Roye Featherstona, šéfa EMI, jenž byl obrovským fandou skupiny Queen. Ve filmu hraje Raye Fostera Mike Myers a odmítá vydat píseň Bohemian Rhapsody jako singl, protože si myslí, že je příliš dlouhá a mladí si ji nebudou pouštět ve svých autech. Skutečný Roy Featherstone se skutečně bál, že je píseň příliš dlouhá pro singl.

Výrazně zdramatizovaná byla rovněž scéna s Freddieho sólovou nahrávkou. Ve filmu podepíše smlouvu na Mr. Bad Guy za zády Maye, Taylora a Deacona, čímž je rozzuří. Ve skutečnosti ale nikdo nezuřil. Když Freddie nahrával sólový debut Mr. Bad Guy v roce 1985, jeho kolegové ze skupiny Queen to věděli a souhlasili s tím. V roce 1984 vydali desku The Works a od konce toho roku do poloviny roku 1985 objížděli svět s osmačtyřiceti koncerty. V rámci turné se objevili také v Jihoafrické republice a porušili mezinárodní bojkot země, čímž si poškodili pověst daleko víc než Freddieho sexuálními a drogovými skandály. Navíc Taylor sám nahrál sólovou desku Fun in Space už v roce 1981 a nikdo proti tomu neprotestoval. Tato skutečnost ve filmu chybí zcela.

Zcela překroucená je také Mercuryho HIV diagnóza. Ve skutečnosti se Taylor a May dozvěděli o tom, že je Freddie pozitivní, až v roce 1989. On sám to zjistil v roce 1987, když mu to přišla říct Mary Austin, kterou se podařilo sehnat lékařům, jimž Freddie nezvedal telefony a vyhýbal se ze strachu. Faktem je, že ani lékařům se tehdy – diagnostické metody nebyly tak přesné jako dnes – nepodařilo určit, kdy přesně se Mercury nakazil. Je tedy možné, že byl HIV pozitivní už v roce 1985. Tehdy to ale netušil ani on a rozhodně tedy ne Taylor a May. Nicméně ve filmu se Freddie o své pozitivitě dozvídá už v roce 1985 a stejného roku to přiznává členům skupiny, konkrétně během koncertu Live Aid London. Film to tedy opět dramatizuje a předbíhá realitu o čtyři roky.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související