Prostitutky chtějí stejné důchody, jaké mají fotbalisté

Velikost textu: AAA

20. 12. 2013

Nizozemské prostitutky tvrdí, že mají fyzicky stejně náročné, rizikové a věkem omezené povolání jako fotbalisté. Ženy živící se sexuálním uspokojováním druhých tak chtějí mít stejná práva, jako mají muži, kteří profesionálně běhají po zeleném trávníku a kopou do vzduchu baleného v kůži. Nizozemskou vládu žádají prostitutky o změnu systému tak, aby mohly výhodně šetřit na důchod jako fotbalisté.

Nizozemští fotbalisté mají speciální daňové úlevy, takže si každý rok mohou ušetřit bez zdanění až pět tisíc eur (asi 140 tisíc korun) na důchod. Podobný systém chtějí využívat prostitutky. Ukládaly by si bokem peníze bez zdanění a žily z nich v době, kdy už nebudou klienti mít zájem o jejich tělo.

Kampaň za změnu systému v Nizozemském království vede organizace Freya sdružující prostitutky z Utrechtu.

Je to tvrdá fyzická práce, člověk ví, že po čtyřicítce už bude muset dělat něco jiného. Někteří muži mají rádi starší prostitutky, ale většina mužů preferuje mladé ženy. To je životní realita a ženy by měly mít možnost se finančně zajistit na později,“ věří právnička Wil Postová, která pro organizaci Freya pracuje. Podle ní navíc mají fotbalisti výhodu v tom, že můžou na konci kariéry využívat svou tvář a jméno v reklamě a obchodu, což prostitutky nemůžou.

Prostituce je v Nizozemsku legální už jedenáct let. Ženy dostávají živnostenské oprávnění k vykonávání těchto služeb a odvádějí řádné daně.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související