Tutanchamon byl mumifikován se ztopořeným penisem jako bůh Osiris

Velikost textu: AAA

9. 1. 2014

Egyptologové si dlouho lámou hlavu nad tím, proč byl faraón Tutanchamon pohřben s tolika anomáliemi. Krom toho, že tento historicky poměrně nevýznamný faraón neměl srdce, balzamovali ho se ztopořeným penisem. Pohlavní úd byl vztyčen a udržen v úhlu devadesát stupňů k tělu.

Podle nejnovějších výzkumů měl ztopořený pyj potírat náboženskou revoluci, kterou zahájil Tutanchamonův otec Achnaton.

Mezi anomálie při pohřbívání Tutanchamona patří to, že byl mumifikován bez srdce – nebo umělecké náhražky známé jako srdeční skarabeus – a jeho mumie a rakev byly pokryty silnou vrstvou černé tekutiny,“ tvrdí profesorka Salima Ikramová z Americké univerzity v Káhiře. Podle jejího názoru tohle včetně mumifikace se ztopořeným penisem z něj mělo úmyslně učinit dvojníka Osirise – boha podsvětí.

Ztopořený penis evokuje Osirisovy regenerační síly, černá tekutina pak jeho kůži barví do té, kterou měl Osiris, a ztracené srdce připomíná příběh boha, který byl rozsekán na kusy svým bratrem Sethem a jehož srdce pak bylo zvlášť pohřbeno,“ míní profesorka Ikramová.

Tutanchamonův otec Achnaton uctíval boha Atona – sluneční disk, zatímco Tutanchamon sám boha Atuma. Achnaton chtěl provést v zemi náboženskou revoluci a odstranit ostatní božstva, Tutanchamonova mumifikace ale měla snahy podkopat a vrátit Egyptu původní směs božstev.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související