Pánové, máte málo sexu a spánku? Pozor! Skončíte s rakovinou prostaty!

Velikost textu: AAA

21. 1. 2014

Pánové trpící chronickým nedostatkem spánku a sexu s největší pravděpodobností skončí s rakovinou prostaty. Zatímco pravidelný sex alespoň pětkrát týdně sníží riziko rakoviny prostaty na polovinu, vědci z Harvardovy univerzity teď přišli s tím, že muži trpící chronickým nedostatkem spánku jsou ohroženi rakovinou prostaty o 75 procent víc než ti, kdo spí řádně každou noc.

Prevencí rozvoje nádorového onemocnění předstojné žlázy je podle všeho hormon spánku melatonin. Muži mající dostatek tohoto hormonu v těle jsou ohroženi rakovinou prostaty o pětasedmdesát procent méně.

Melatonin se tvoří především v tmavé části dne, ovládá spánkový cyklus a tzv. cirkadiánní rytmy. Slouží jako hybná síla vnitřních biologických hodin.

Nedostatek spánku a další faktory mohou ovlivnit množství melatoninu a jeho sekreci v těle nebo tuto sekreci zablokovat úplně. Zdravotní problémy související s nízkou hladinou melatoninu, narušeným spánkem a narušením cirkadiánního rytmu jsou široké, mezi riziky je také hrozba rakoviny,“ uvedla doktorka Sarah Marktová z Harvardovy univerzity.

Její tým při dlouhodobém sledování tisícovky mužů zjistil, že ti, kteří nespí pravidelně a mají nízkou hladinu melatoninu v těle, jsou ohroženi rakovinou prostaty o 75 procent více než muži spící každou noc řádně a mající melatoninu v těle dostatek.

V jiné studii pak vědci z Harvardovy univerzity zjistili, že také pravidelná ejakulace snižuje riziko rakoviny prostaty. Muži mající orgasmus a ejakulaci pětkrát týdně jsou ohroženi o padesát procent méně než ti, kteří mají to samé jen dvakrát do měsíce či méně.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související