Seznamovací aplikace slouží teenagerům k domlouvání náhodného sexu

Velikost textu: AAA

9. 6. 2014

Seznamovací aplikace Tinder pro rychlé telefony měla sloužit ke sblížení neznámých osob v nedalekém okolí. Její uživatelé se vzájemně hodnotili podle nahraných fotografií, a pokud si dva padli do noty, aplikace jim navrhla seznámení. Z nevinné romantiky je však funkce pro vyhledávání partnerů pro nezávazný sex. Aplikaci využívají zhusta také nezletilí.

Zjistili to australští sociologové, podle nichž si protějšky na sex hledají na Tinderu i pubertální jedinci, kteří mnohdy ani nemají legální věk pro sex. Tinder umožňuje připojit se do členské základny od třinácti let věku. Ale i tohle lze snadno oklamat.

Aplikace je používána teenagery k vyhledávání stejně starých protějšků, kteří si chtějí užít sex bez emocionálních závazků a napojení,“ píše deník The Stuff.

Je to naprosto nevhodná aplikace pro mladistvé, kterým je teprve třináct let, ale podobné aplikace a jejich používání lze jen stěží nějak hlídat,“ tvrdí profesorka Anne Mitchellová z La Trobe University v Melbourne.

Podle mluvčího aplikace Tinder tvoří třinácti až sedmnáctiletí jen sedm procent z celé členské základny.

Tinder vychází z velmi úspěšné aplikace Grindr určené gayům. Ta ale slouží vyloženě k vyhledávání sexuálních partnerů. Muži nahrávají své fotky se základními údaji – věk, výška, váha – přičemž aplikace využívá GPS navigaci a internetovou síť k lokalizaci telefonu. Aplikace seřazuje uživateli fotky členů seznamky od nejbližších po nejvzdálenější. Navíc umožňuje diskrétní chatovou komunikaci, jejímž prostřednictvím se dá domluvit rande či přímo schůzka kvůli sexu.

Grindr využívají miliony gayů po celém světě. Zdravotníci ale varují, že tato aplikace podporuje nechráněný sex, gayové užívající Grindr se podle průzkumů častěji dopouštějí rizikového sexuálního chování a můžou se nakazit virem HIV.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související