Ach, ta příroda... I medvědi provozují orální sex!

Velikost textu: AAA

23. 6. 2014

Klub milovníků orálního sexu se rozrostl o nový savčí druh. Krom lidí, kaloňů a bonobů se věnují tomuto typu uspokojení také medvědi hnědí. Potvrdili to zoologové z Kutereva, kteří pozorovali skupinu těchto šelem, jež se pravidelně oddávala orálnímu sexu.

Orální sex si užíval pár samců medvěda hnědého chovaný v zajetí. Uspokojovali se olizováním penisu několik let. A činili tak k prostému ukojení svého chtíče, nikoli kvůli rozmnožování. Na toto v přírodě zatím nepozorované chování má zcela jistě vliv fakt, že oba jedinci žili od narození v zajetí.

Oba samci, ačkoli byli nepříbuzní, byli opuštěni matkou v roce 2003 a v raném věku se dostali do útulku pro medvědy v Kuterevu. Během šesti let pozorování došlo mezi nimi k orálnímu sexu osmadvacetkrát. Zooložka Agnieszka Sergielová z Polské akademie věd sledovala šelmy 116 hodin.

Větší z obou medvědů byl vždy tím, kdo byl příjemcem felace. V mnoha případech se zdálo, že dosáhl orgasmu při tomto druhu uspokojení, sexuální akt trval jen pár minut. Důkazem orgasmu byly svalové kontrakce a semenná tekutina na čumáku poskytovatele felace. Když bylo po všem, příjemce felace poskytovatele většinou odstrčil nebo se k němu otočil zády,“ píše doktorka Sergielová v časopise Zoo Biology.

U medvědů hnědých chovaných v zajetí byla v minulosti popsána autofelace a masturbace. Toto je první případ opakované partnerské – homosexuální – felace. A zajímavé je, že ji vždy zahajoval poskytovatel, nikoli příjemce. Oba medvědi byli opuštěni matkou velmi brzy, tím pádem byli připraveni také o kojení, které v přírodě matka provádí rok od narození medvíďat. Jedinci, které matka opustí nebo kteří osiří velmi brzy po narození, projevují sací deprivaci. Protože nemohou sát matčiny bradavky, často – při chovu v zajetí – ocucávají části těla či bradavky svých sourozenců či vrstevníků. Případ z Kutereva tak může být výsledkem několika okolností. Medvědi přišli o matku příliš brzy a jeden z nich si kompenzoval sací deprivaci na penisu většího jedince. Ten mu to dovolil, protože tím byla saturována jeho potřeba sexuálního uspokojení. Zajímavé ale je, že medvědovi zůstala potřeba felace i po šesti letech od narození – do poměrně vysokého věku. A že role byly jasně dané – větší byl příjemce, menší poskytovatel.

Orální sex je běžný u člověka, ale také třeba u lvů, kteří ho zahrnuli do svých námluv. U šimpanzů bonobo je orální sex formou společenské komunikace. Kaloní samice zase olizováním penisu oddalují vyvrcholení samce.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související