Vědci obrátili: Mužská vasektomie je nebezpečná!

Velikost textu: AAA

22. 7. 2014

Vasektomie byla dosud podporována jako nejbezpečnější a zdravotně zcela nezávadná forma antikoncepce. Malým ambulantním zákrokem byl muž sterilizován na zbytek života bez ztráty libida, erekce a dalších sexuálních funkcí. Jenže vědci z Harvardovy univerzity teď tvrdí, že vasektomie možná tak bezpečná nebude. Muži, kteří ji podstoupí, jsou o deset procent víc ohroženi agresivní formou rakoviny prostaty.

Ve srovnání s těmi, kdo vasektomii nemají, je riziko u mužů s vasektomií o deset procent větší. Přerušení chámovodů tak zřejmě zatím neznámým způsobem zvyšuje náchylnost k onemocnění rakovinou předstojné žlázy.

Studie urologů z Harvardovy univerzity se opírá o čtyřiadvacetileté sledování padesáti tisíc mužů. Ve sledovaném období od roku 1986 do roku 2010 onemocnělo rakovinou prostaty 6 023 mužů a z toho 811 smrtelnou formou. Každý čtvrtý muž ze sledované skupiny měl vasektomii.

Muži s vasektomií byli ohroženi rozvojem agresivní formy nádorového onemocnění prostaty více. Riziko rozvinuté formy choroby u nich bylo o dvacet procent vyšší a riziko úmrtí bylo o devatenáct procent vyšší,“ tvrdí vědci z Harvardovy univerzity, kteří výsledky publikovali v odborném časopise Journal of Clinical Oncology.

I když statisticky čísla vycházejí jako poměrně vysoká, odborníci z Harvardovy univerzity přiznávají, že absolutní riziko je nízké. Během čtyřiadvaceti let zemřelo na rakovinu prostaty šestnáct z tisíce mužů.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související