Prezident Nixon obviňoval homosexuály: Můžete za úpadek společnosti!

Velikost textu: AAA

22. 7. 2014

Bývalý americký prezident Richard Nixon o sobě prohlašoval, že je vůči homosexuálům nejtolerantnějším politikem, jakého zná. Jenže ve stejnou chvíli byl schopen prohlásit, že homosexualita stála za rozkladem vyspělých společností v minulosti. Gayové prý svým chováním vysávali vitalitu ze společnosti.

Vyplývá to z rozhovorů bývalého prezidenta Nixona, které přepsali redaktor Douglas Brinkley a historik Luke Nichter.

Homosexualitu nechvalně proslulá hvězda USA probírala v roce 1971 s Henrym Kissingerem (bezpečnostním poradcem) a Bobem Haldemanem (a šéfem sekretariátu). Nixon si připravoval řeč pro mládež, v níž mimo jiné tvrdil, že se homosexuálové tak narodí a orientaci si nevolí. Pak vyzdvihl slavné gaye – Oscara Wilda či Aristotla de Nera.

„Ale věc se má tak, podívejte se na toto, jakmile se společnost vydá tímto směrem, veškerá vitalita z ní odchází. No, není to pravda, Henry?“ prohlásí během rozhovoru s Kissingerem prezident Nixon. Jeho poradce Kissinger pak odvětí: „Rozhodně tomu tak bylo v antice. Římané tím byli proslulí…“ Haldemann ho opraví: „Řeci.“ Kissinger ihned dodá: „Homosexuálové.“ A Nixon to ukončí: „Řeci. Ti toho měli spoustu…“

„Nehodlám nastolit situaci, v níž projde zákon, který by naznačoval, tak, děcka, teď běžte a buďte homosexuální,“ dodal Nixon.

Rozhovory z let 1971 a 1972 se 37. prezidentem USA, jehož vládu předčasně ukončila aféra Watergate, vycházejí knižně.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související