Chcete lepší paměť: Buďte s partnerem INTIMNÍ!

Velikost textu: AAA

6. 8. 2014

Vybudovat si blízký a hluboce intimní vztah prospívá nejen fyzickému zdraví, ale také tomu psychickému. Podle australských vědců totiž mezi partnery funguje něco jako „sdílená“ paměť. A ta je mnohem silnější než paměť jednotlivce. Lidé mající velmi blízký vztah s partnerem, si totiž vybavují lépe a živěji vzpomínky na dávné – společně prožité – události.

Při běžných testech a úkolech, třeba při vybavování si slov ze seznamu, dvojice pracující spolu má stejně dobré výsledky, jako když partneři pracují každý sám… Ale při vybavování si společenských setkání a událostí páry dokážou popsat více anekdot a živých vzpomínek, než když si to má vybavit každý sám,“ tvrdí psychologové z Macquarie University v Sydney.

Zajímavé však bylo, když se do analýzy výsledků testů zahrnulo to, jak partneři hodnotili intimitu a blízkost ve vztahu. Čím bližší si partneři byli a čím více byli spokojeni s hloubkou intimity ve vztahu, tím bylo jejich společné vybavování si událostí a zážitků lepší. A vzpomínali si dokonce na senzorické vjemy – vůně, barvy, zvuky, chutě.

Je možné, že jak stárneme, vyvažujeme nespolehlivost našich epizodických systémů čerpáním z pomocné paměti, kterou nám nabízí blízký partner. To může vysvětlovat, proč když jeden z dvojice staršího páru začne trpět demencí a úpadkem mentálních funkcí, druhý ho rychle následuje,“ tvrdí doktorka Celia Harrisová z Macquarie University.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související