ŠÍLENÉ: Svobodné učitelky musejí chodit na testy prokazující panenství!

Velikost textu: AAA

14. 8. 2014

Vážného porušování ženských práv a sexistického přístupu se dopouští brazilský stát São Paulo při náboru učitelek. Žadatelky o zaměstnání ve školství totiž krom jiného musejí prokázat vyšetřením u gynekologa, že jsou pohlavně zcela zdravé. A pokud nejsou vdané, navíc musejí mít doklad o tom, že jsou stále panny. Muže nic takového samozřejmě nečeká.

Donedávna ženy musely projít kolposkopií, gynekologickým vyšetřením, které pod binokulárem sleduje jejich zevní genitál, vagínu a děložní hrdlo. Od této praxe bylo upuštěno. Žadatelky o dlouhodobou pozici učitelky ale stále musejí prokázat, že jsou v perfektní kondici a nebudou často na nemocenské. Test na panenství považují organizace bojující za rovnoprávnost žen za vrchol nedůstojnosti.

„Narušuje to hrubě ženská práva. Je to velmi intimní informace, kterou má právo žena tajit. Je to absurdní, že se pokračuje nadále v takovém požadavku,“ odsoudila nařízení státu São Paulo Ana Paula de Oliveirová Castrová.

Brazilský federální Speciální úřad pro ženská práva tvrdí, že nikdo nemá právo podobné informace požadovat. „Žena má právo odmítnout vyšetření, které nemůže ovlivnit její profesionální život. Podobná nařízení porušují konstituční ochranu lidské důstojnosti a principy rovnosti a práva na soukromí,“ uvedl úřad.

Nařízení odsuzují také Katolíci pro právo volby, kteří k tomu uvedli: „Žijeme tady ve středověku!“

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související