Pompézní vs. malá svatba: Víme, po které bude manželství šťastnější!

Velikost textu: AAA

23. 8. 2014

Svatba jako společenská událost byla ve společnosti zakotvena proto, aby učinila ze vstupu do manželství něco výjimečného a váženého. Dvojice slibující si před velkým počtem blízkých oddanost do konce života by měla proděla zásadní psychologickou změnu. Velká svatba dělá „větší dojem“, minimálně v konzervativních společnostech, jakou je ta americká. Tamní sociologové zjistili, že manželství po velké svatbě je šťastnější déle než manželství po svatbě malé a intimní.

Roli může hrát to, že po menší a neformální svatbě nemá dvojice pocit, že vstup do svazku a tento svazek jsou vážné. Tím je také pro manžele procházející krizí snadnější z podobného závazku a svazku vystoupit.

Pokud se však hovoří o velkých svatbách, řeč ve studii vědců z University of Virginia je o veselkách čítajících více než 150 hostů. To je kupříkladu svatba v českých poměrech vídaná velmi zřídka.

„Manželé, jejichž svatbu navštívilo sto padesát a více hostů, byli šťastní tři roky po svatbě v sedmačtyřiceti procentech případů, u manželů, kteří se brali na svatbě s padesáti či méně svatebčany, to bylo jednatřicet procent,“ uvádí CBS News.

Podle autorů výzkumu jsou páry v manželství také šťastnější, když se domluví na vývoji vztahu a začnou kupříkladu spolu žít ještě před svatbou. Naopak společný život – sestěhování – až po svatbě vede k rozčarování a dalším tenzím v manželství.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související