Homosexuálové trpí psychicky mnohem více než heterosexuálové

Velikost textu: AAA

8. 9. 2014

Homofobie, diskriminace, tabuizace a společenská stigmatizace jsou jen několik z mnoha faktorů, které negativně ovlivňují psychické zdraví osob s menšinovou sexuální orientací. Lidé, kteří jsou přitahování oběma pohlavími či tím stejným, trpí psychickými potížemi mnohem více než heterosexuálové. Příčinou je to, že musejí čelit většímu psychickému stresu kvůli své jinakosti a že mnohdy nenalézají pochopení bez předsudků ani u zdravotnického personálu.

Nejhorší situace podle vědců z Cambridgeské univerzity panuje mezi bisexuálními ženami. Z nich celých devatenáct procent bojuje s psychickými potížemi, mezi lesbičkami je to dvanáct procent, zatímco v heterosexuální populaci jen šest procent žen.

U mužů je situace slabě lepší a odpovídá tomu, že muži onemocnění mentálními chorobami řidčeji než ženy bez ohledu na pohlavní orientaci. Zatímco mezi heterosexuálními muži má psychické potíže pět procent, mezi homosexuály jedenáct a mezi bisexuály patnáct procent.

„Lesbičky, gayové a bisexuální muži a ženy mají o padesát procent víc negativních zážitků při kontaktu s lékařským personálem,“ tvrdí profesor Martin Roland z Cambridgeské univerzity. Jeho výzkum se opírá o výpovědi a zdravotní záznamy dvou milionů osob.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související