Krasavec Benedict Cumberbatch přiznal: Experimentoval jsem s penisy spolužáků

Velikost textu: AAA

17. 10. 2014

Herec Benedict Cumberbatch si zahrál v životopisném dramatu o jednom z největších matematiků a expertů na výpočetní technologie první poloviny dvacátého století. Britská hvězda ztvárnila Alan Turinga, jenž byl po válce v Británii odsouzen za homosexualitu, což ho nakonec dovedlo k sebevraždě. Osmatřicetiletý herec byl Turingovým osudem tak zasažen, že o něm teď mluví při všech rozhovorech. A mimo jiné tak vyzradil, že sám v pubertě experimentoval s chlapci.

„I když k takovým experimentům (na internátní škole) došlo, nikdy jsem si to samozřejmě v tu chvíli neuvědomoval. Byli jsme prostě kluci a měli penisy, stejně tak jako holky si hrají s vagínami a poprsím. Nebylo to nic víc než sexuální nadrženost,“ prohlásil Benedict v rozhovoru pro magazín Out.

O homosexualitě hovoří také proto, že ještě nedávno – před šedesáti roky – za ni ve Spojeném království trestali vězením. Zatímco dnes decimují osoby přitahované stejným pohlavím v mnoha zemích světa. Cumberbatch prý hodlá bojovat s homofobií do posledních dní svého života.

Turingovi se britská vláda omluvila v roce 2009. Tehdejší premiér Gordon Brown prohlásil: „Jménem britské vlády a všech těch, kdo díky Alanově práci žijí svobodně, říkám: Je nám to líto. Zasloužil jste si něco lepšího. Není přehnané říci, že bez jeho mimořádného přispění mohly být dějiny druhé světové války velice odlišné. To, za co mu musíme být vděčni, staví do ještě hroznějšího světla fakt, že se s ním jednalo tak nelidsky.“

Minulý rok na Štědrý den udělila Turingovi milost britská královna. Britský ministr spravedlnosti Grayling k milosti uvedl: „Jeho genialita pomohla ukončit válku a zachránila tisíce životů. Jeho pozdější život byl zastíněn jeho odsouzením za homosexualitu. Tento rozsudek bychom nyní považovali za nespravedlivý a diskriminační, a proto byl rozsudek odvolán. Turing si zaslouží být uznáván za jeho přínosy ve válečném tažení a ve vědě o počítačích. Milost od královny je adekvátní hold tomuto skvělému muži.”

Géniovi, jenž pomohl rozluštit kód šifrovacího zařízení Enigma, podle Benedicta ale neměla být udělena milost. „Jediný člověk, který by měl někomu udělit milost, je Turing, ale ten už nemůže, protože byl zabit. A to mě opravdu velice hněvá. To mě opravdu rozzlobilo,“ dodal Cumberbatch.

Turing zemřel 7. června 1954 na otravu cyankáli. Britská vláda ho donutila léčit svou homosexualitu hormonálně, musel užívat ženský pohlavní hormon estrogen, který způsobil gynekomastii – nárůst ženských prsů.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související