Pánové, vyrazte na pivo: »Jeden kousek« denně zlepší vaši plodnost

Velikost textu: AAA

21. 10. 2014

Jen několik týdnů poté, co vyšla zpráva dánských vědců o negativním vlivu konzumace alkoholu na mužskou plodnost, přišli experti z Bostonu s naprosto opačným tvrzením. Podle nich totiž jedno pivo konzumované denně plodnost u mužů výrazně zlepšuje. Alespoň u těch, jejichž sperma je použito k oplodnění in vitro. To je trochu v rozporu s tím, co tvrdí Dánové, podle nichž už čtyři piva týdně naopak plodnost snižují.

Vědci z Bostonu sledovali 105 mužů, jejichž partnerky byly oplodněny in vitro – ve zkumavce. A všímali si toho, kolik pijí piva, kávy či jak se stravují. Zatímco u mužů pijících pivo denně byla plodnost dvakrát vyšší než u těch, kteří nepili pivo vůbec, šanci na početí snižovaly konzumace kávy či vegetariánství.

V první části studie lékaři z Massachusettské všeobecné nemocnice v Bostonu sledovali stravovací návyky 105 mužů, jejichž partnerky byly oplozeny uměle. Spermie mužů pijících pivo (maximálně jedno denně) a těch, kteří nepili kávu, oplodnilo vajíčko ve zkumavce s úspěšností sedmapadesát procent. Ale u mužů, kteří nepili pivo vůbec, nebo pili kávu, byla úspěšnost početí poloviční.

V druhé studii vedené odborníky z Kalifornie testovali kvalitu spermatu v závislosti na typu konzumovaného jídla. Vegetariáni a vegani konzumující sóju měli horší kvalitu spermatu než muži, kteří jedli maso a sójovým výrobkům se vyhýbali. Sója je zdrojem fytoestrogenů, které v lidském těle působí jako ženský estrogen. Takže nadbytek fytoestrogenů působí na sperma stejně zhoubně jako nadbytek estrogenu.

Na mezinárodní konferenci reprodukční medicíny v Honolulu také zaznělo, že by se muži měli vyhýbat konvenčně pěstované zelenině a ovoci, protože jsou plné pesticidů, které snižují šanci na početí. Muži toužící po dítěti by se měli stravovat spíš bio produkty.

Dánští vědci minulý měsíc zveřejnili výsledky svého výzkumu, podle něhož už čtyři velká piva týdně zhorší kvalitu spermatu. Vyjádřeno v čistém alkoholu to znamená více než 7,5 mililitru etanolu konzumovaného týdně. A čím více podle Dánů muži pijí, tím je negativní vliv alkoholu na produkci spermií vyšší.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související