Homosexuálové jásají: Izrael zavede občanky, kde můžou být dva otcové či dvě matky

Velikost textu: AAA

21. 11. 2014

Izrael vyšel vstříc rodinám dvou homosexuálních partnerů a především jejich dětem. Identifikační průkazy a dokumenty budou nově také ve dvou dalších variantách, v nichž nebude uvedeno „jméno otce, jméno matky“, ale „jméno otce, jméno otce“ či „jméno matky, jméno matky“. Děti rodičů, kteří mají stejné pohlaví, dosud dostávaly dokumenty, v nichž byla druhá matka uvedena v kolonce jméno otce či druhý otec v kolonce jméno matky.

„Opatření pomůže tisícům izraelských rodin, v nichž byl jeden rodič zatím uváděn jako matka a druhý jako otec, i když to byly dvě matky nebo to byli dva otcové,“ píše deník Haaretz.

Dvacetiletá Noa Evronová jásá. Konečně si pořídí novou občanku, na níž budou obě její mámy Aviva a Jehudit v kolonkách „jméno matky“. Na staré občance byla Aviva Evronová uváděna v kolonce jméno otce.

V Izraeli zákony dovolují homosexuálním párům adoptovat partnerčino či partnerovo biologické dítě už od roku 2006.

„Izrael je domovem tisíců rodin s homosexuálními rodiči, kteří nejsou registrováni státem, nové občanky jsou dalším důležitým krokem v boji za rovnoprávnost,“ uvedla Chen Arieliová z izraelské organizace bojující za práva lesbiček, gayů, bisexuálů a transgender osob.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související