Colin Farrell prosazuje manželství homosexuálů. Kvůli bratrovi...

Velikost textu: AAA

24. 11. 2014

Irsko je katolickou baštou s velmi konzervativními postoji k homosexualitě. Osoby přitahované jedinci stejného pohlaví to v ostrovní republice nemají snadné, bojovat se změnou tohoto postoje se ale rozhodl slavný irský rodák Colin Farrell. Jeho bratr je gay, proto se ho téma dotýká osobně. Hollywoodská hvězda věří, že se Irsko příští rok díky referendu připojí k těm zemím světa, které povolily manželství také dvěma osobám stejného pohlaví.

Colinův bratr Eamon už si svého životního partnera vzal, ale stalo se tak v Kanadě, kde jsou zákony mnohem rovnější.

„Fakt, že můj bratr musel opustit Irsko, aby si splnil sen a vzal svého partnera, je opravdu šílený. Proto se mě to osobně dotýká. Je na čase narovnat tady spravedlnost. Podepsat to a registrovat se do referenda příštího roku, aby byl slyšet hlas každého z nás. Můj bratr je teď doma v Dublinu, žije v míru a lásce se svým manželem Stevenem. Jsou nejzdravějším a nejšťastnějším párem, jaké znám!“ svěřil Colin v rozhovoru pro Sunday World.

Farrell musel v mládí přihlížet tomu, jak jeho staršího sourozence šikanují právě kvůli tomu, že je gay. Dnes už by dal Colin všem do nosu, tehdy byl ale na to příliš slabý.

„Myslím, že jsem přišel na to, že můj bratr se heterosexuálním blátem nebrodí jako většina kluků našeho věku, když mi bylo dvanáct. Pamatuji se, jak mě to překvapilo. Zaujalo. Byl jsem zvědavý, protože to bylo něco velmi zvláštního, něco, s čím jsem se nikdy nepotkal a neslyšel o tom, ale nikdy mi to nepřišlo nepřirozené. Jen jsem zjistil, že můj bratr má rád muže, a opakuji, nepřišlo mi to nijak nepřirozené. Eamon si nezvolil to, že je gay. Ano, rozhodl se nosit oční linku do školy a zřejmě to nebyla nejpragmatičtější volba, když se denně potýkal s týráním kvůli šikaně ve škole. Ale vždy byl hrdý na to, kým byl. Hrdý a vzdorovitý, a samozřejmě provokoval. I když ho ostatní ze svého kolektivu vyháněli pěstmi a ztrapňovali a vysmívali se mu jen z čistého ponižování, zůstal zásadový a hrdý, což praštilo do tváře všechnu tu krutost, která ho postihla,“ dodal Colin.

V Irsku bude na jaře příštího roku probíhat referendum o tom, zda má být manželství v Irsku rozšířeno také na osoby stejného pohlaví. V této republice smějí gayové a lesbičky uzavírat registrované partnerství.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související