Želvy nesnášejí, když na ně při sexu koukají lidé

Velikost textu: AAA

25. 3. 2015

Věděli jste, že jsou želvy prudérní a stydlivé při sexu? A že jim vadí lidští voyeuři, které jsou schopni zuřivě pronásledovat? Své o tom ví autor dokumentu o želvách obrovských, které žijí na Seychelách. Paul Rose je na souostroví v Indickém oceánu studoval a natáčel. Naběhl si, když se rozhodl jeden roztoužený pár filmovat přímo při kopulaci. Zuřivé želvy ho zahnaly až do moře.

„Předpokládal jsem, že se k nám přiblíží a zase odejde, když si uvědomí, že stojí před dvěma úžasnými jedinci druhu, který je na vrcholu potravního řetězce. Ale on se rozhodně nehodlal zastavit. Přiblížil se velmi blízko. Velmi blízko. Blízko na to, že jsme viděli ho supět a prskat a jeho rudé rozzuřené oči nad mocným zobákem, takže jsme rychle utekli v panice. Vyšel jsem z křoví a on mě pořád následoval, bylo jasné, že se nezastaví, dokud nezmizím z ostrova, nejraději by skončil s kusem masa z mé nohy,“ popsal zážitek s agresivním samcem Paul Rose, když si povídal s britským deníkem The Star.

Želva obrovská je majestátní zvíře. Ačkoli není extra rychlá, takže není problém jí utéct, mohla by člověku způsobit vážné poranění. Má velmi silné zobákovité čelisti, jimiž je schopna vytrhnout z těla kus tkáně.

„A tak jsme začali směšně, neklidně, pomalu utíkat nízkou trávou, po betonové cestě a pak kolem keřů. Kdybych nakonec nesprintoval, tak by mě chytil,“ dodal Rose, který je vedoucím expedice National Geographic nazvané Pristine Seas (Nedotčená moře).

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související