I muži s malými penisy jsou obři v...

Velikost textu: AAA

7. 4. 2015

Velikost penisu trápí především muže. Jsou to oni, kdo se jiným mužům dívají na to, co mají mezi nohama, i když jsou heterosexuální. Srovnávání a velikost totiž vychází z podstaty konceptu mužství – být největší a nejsilnější v silné konkurenci. Studie z posledních let, které se velikostí mužského pyje zabývají, tvrdí, že průměrný lidský pyj má patnáct centimetrů v erekci. Třebaže v pornu vídáme i dvojnásobky. Ale i penisy menší než patnáct centimetrů jsou stále obři ve srovnání s tím, s čím se musejí smířit samci jiných primátů a lidem nejpříbuznější skupiny hominidů. Gorilí samci jsou mnohem větší než muži, přesto mají pyje maličké, jen kolem čtyř centimetrů v erekci.

„Gorily mají maličké penisy a malá varlata, šimpanzi mají střední penisy (osm cm v erekci) a velká varlata, muži (lidští samci) mají největší penisy a středně velká varlata,“ tvrdí profesor evoluční biologie Darren Curnoe z University of New South Wales v Sydney.

Velikost varlat odpovídá sociálnímu uspořádání jednotlivých druhů z čeledi hominidé. Jinými slovy, čím promiskuitnější jsou samice, tím mají samci větší varlata.

„Proč existují rozdíly mezi druhy? No u varlat je to jasné. Šimpanzi mají varlata největší, protože šimpanzí samci podléhají největší konkurenci a jejich spermie musejí nejvíce bojovat o šanci oplodnit samici,“ vysvětluje profesor Curnoe.

Šimpanzí samice souloží při každé říji s mnoha samci. Ti tak musejí vytvářet co nejkvalitnější spermie v maximálním množství, aby v boji o oplození vajíčka zvítězily. Naopak gorily jsou věrné, samice smí oplodnit jen vyvolený nejsilnější samec, který tak může mít malá varlata a nemusí tvořit tolik spermií.

Ale proč mají lidé tak velké penisy? Můžou za to ženy. Pyj u muže jdoucího po dvou je viditelný. U ostatních hominidů tak zřetelný není. Vidět jsou spíš zezadu výrazná varlata. Tudíž muži vystavují na odiv spíš penis. A ženy pak dávaly (a dosud dávají) přednost jedincům s největším pyjem.

„Šimpanzí samci mají pyje menší a mají na nich výrůstky, které samici při souloži poškodí. Ta tak nemůže hned kopulovat s jinými samci. U lidí se vyvinul hladký pyj zřejmě proto, že jsme začali žít monogamně,“ míní profesor Curnoe.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související