Magazín byl vytištěn HIV pozitivní krví. Aby bojoval s předsudky

Velikost textu: AAA

13. 5. 2015

Většina lidí v Rakousku si stále myslí, že virus HIV lze přenášet dotekem nebo třeba políbením na rty. Předsudky, s nimiž HIV pozitivní kvůli neznalostem lidí musejí bojovat, teď chce vyvrátit také rakouský magazín Vangardist. Uvedl na trh speciální číslo, na jehož tisk byla použita HIV pozitivní krev.

Virus HIV totiž na vzduchu velmi rychle umírá. Je relativně málo infekční v tom smyslu, že se nepřenáší kapénkami. K přenosu dochází ze sliznice na sliznici či z rány do rány přímo čerstvými tělními tekutinami. Pokud krev na vzduchu uschne, virus zaniká a není infekční. Proto je číslo vytištěné krví HIV pozitivních lidí ze zdravotního hlediska stoprocentně bezpečné.

„Tohle vydání nemůže nikomu ublížit. Je bezpečné jej vzít do ruky. Chtěli jsme vydat prohlášení o stigmatu týkajícího se HIV pozitivních. Chceme tím vyzvat k tomu, abyste se dotýkali HIV pozitivních, objímali je a podporovali. Některé reakce na naši kampaň jsou ale přesto negativní. Někteří nás označují za vrahy. Musíme se zbavit staré image, kterou má virus HIV a začít o něm přemýšlet jako o normální nemoci. Jen když o této nemoci budeme mluvit, můžeme se pohnout dál,“ uvedl vydavatel magazínu Julian Wiehl v rozhovoru pro Time.

Devadesátistránkové číslo magazínu vypráví příběh tří HIV pozitivních lidí, jejichž krev byla pro tisk časopisu použita. Je to příběh matky, homosexuálního muže a heterosexuálního muže.

Běžné číslo vytištěné normálním inkoustem stojí deset eur, to vytištěné krví HIV pozitivních osob vyjde na padesát eur – tedy asi 1 370 korun.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související