Seznamovací aplikace pro gaye pomáhá šíření viru HIV

Velikost textu: AAA

16. 6. 2015

Aplikace Grindr je jednou z největších mobilních seznamovacích aplikací pro gaye. Existuje jich v dnešní době mnohem více a většina slouží mužům majícím sex s muži k vyhledávání sexuálních partnerů v jejich blízkém okolí. Aplikace usnadňuje kontakty promiskuitních mužů, ale jen v silně homofobních zemích přispívají k šíření HIV.

„Rostoucí užívání aplikací umožňujících najít partnera na sex na jednu noc v zemích Evropy, v nichž je diskriminace proti homosexuálům na vzestupu, podporuje růst případů HIV pozitivních v těchto regionech,“ tvrdí profesor Ford Hickson z London School of Hygiene and Tropical Medicine.

V silně homofobních zemích měli gayové a bisexuálové v minulosti méně příležitostí najít sexuálního partnera. Ale chytré telefony a moderní aplikace jim umožnily být velmi promiskuitní i v oblasti, kde svou orientaci musejí tajit. Jenže to vede k nárůstu HIV pozitivních osob v oblasti. Proč? Protože jít na HIV testy v takových zemích a vyhledat odbornou péči se muži mající sex s muži bojí právě kvůli stigmatizaci, diskriminaci a násilí vůči homosexuálům.

„Výsledkem toho je, že ví o HIV velmi málo, nepoužívají kondomy a nenechají se testovat na HIV,“ tvrdí profesor Hickson.

Nejhorší situace v tomto ohledu je na Ukrajině a v Rusku, kde v posledních letech nenávist vůči homosexuálům výrazně zesílila.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související