Zabiják mužských spermií: Tohle způsobuje neplodnost!

Velikost textu: AAA

29. 6. 2015

Ftaláty používali výrobci plastového zboží po mnoho let. Tyto pro zdraví nebezpečné látky jsou tak dnes v mnoha produktech obklopujících většinu lidí. Najít je můžeme v opalovacích přípravcích, v palubních deskách aut a volantech, sprchovacích závěsech a dokonce i v sýru. Tyto látky ale zásadním způsobem ovlivňují plodnost mužů. Působí na hormonální systém a vyvolávají neplodnost.

Podle dánských vědců je dnes plně plodný jen každý čtvrtý mladý muž. Celkový objem ejakulátu poklesl od čtyřicátých let o pětadvacet procent.

Ftaláty mnoho let vdechujeme, konzumujeme a přijímáme do těla také kůží. V těle pak omezují produkci testosteronu, který je nezbytný pro vývoj a produkci kvalitního spermatu.

Dalšími nebezpečnými látkami jsou perfluorované uhlovodíky, které se vyskytují v pánvích na smažení, opalovacích krémech, autech, potravinách a oblečení. Takzvané PFC působí na produkci spermií rovněž zhoubně.

Moderní život má obrovský vliv na plodnost, jsme vystaveni velkému množství chemických látek a nevíme u většiny z nich, co nám způsobují,“ tvrdí doktor Niels Jorgensen z Kodaňské univerzity.

Podle jeho průzkumu mezi pěti tisíci devatenáctiletých mužů má naprosto neplodný ejakulát už patnáct procent z nich. Jen pětadvacet procent mužů tohoto věku má kvalitní sperma, z něhož může být spolehlivě počat potomek.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související